Co roku na podatnikach ciąży obowiązek składania deklaracji podatkowej. W roku 2019 dużo słyszmy o usprawnieniu tego procesu dzięki uruchomieniu rządowej strony e-PIT, która pozwala na złożenie deklaracji elektronicznie. Jakie są pozostałe zmiany w rozliczeniu w stosunku do roku ubiegłego? Zapraszamy do lektury.
Wielu podatników interesuje zagadnienie zwrotu nadpłaconego podatku. Tym razem zmieniono terminy zwrotu: 45 dni dla deklaracji składanych elektronicznie oraz 3 miesiące dla deklaracji składanych w sposób tradycyjny. Można zauważyć że to kolejna zachęta do skorzystania z elektronicznej formy składania deklaracji podatkowej.
Istotną zmianą jest wyższa kwota wolna od podatku. W roku 2017 próg ten wynosił 6001zł, natomiast w 2018 roku ustawodawca podwyższył poziom ulgi do 8001zł. W rezultacie kwota zmniejszająca podatek może wynieść nawet 1440zł. Jednak, trzeba mieć na uwadze że w przypadku przekroczenia dochodu w wysokości 13 000zł należy zastosować znaną z lat ubiegłych kwotę 556,02zł.
Dla osób zajmujących się najmem istotną zmianą może być fakt że kwota podatku wzrasta do 12,5% dla przychodów powyżej 100 000zł.
Zmianom uległy niektóre zagadnienia dotyczące kosztów uzyskania przychodu. Jeśli stosujesz stawkę 50% KUP, warto zorientować się czy dalej przysługuje Ci podwyższona stawka kosztów. Przykładowe sytuacje gdy taka sytuacja ma miejsce to: przychody z przeniesienia praw wynalazcze, przychody z licencji do wynalazków, przychody z uzyskanych prac autorskich w ramach listy zawodów uprawnionych.
Dla początkujących przedsiębiorców pozytywną zmianą może się okazać działalność nierejestrowana, która stanowi inne źródło przychodów. Z taką sytuacją mamy do czynienia gdy przychody nie przekroczą progu 1050zł miesięcznie.
Zostały podwyższone kwoty, których podatnik nie musi rozliczać w deklaracji PIT. Zaliczamy tutaj między innymi:
- Zapomogi z funduszu socjalnego – bez maksymalnej kwoty
- Zapomogi z innych źródeł – do kwoty 6000zł
- Świadczenia otrzymane od pracodawcy z tytułu objęcia dziecka pracownika opieką opiekuna lub uczęszczania do żłobka/przedszkola – do kwoty 1000zł na jedno dziecko
- Wygrane w konkursach i grach (ogłaszanych przez odpowiednie instytucje lub środki masowego przekazu) – do kwoty 2000zł
- Dopłaty do wypoczynku z tzw. innych źródeł – do kwoty 2000zł
UWAGA: Artykuł ma charakter poglądowy, nie jest informacyjny. W celu zapoznania się z aktualnymi przepisami podatkowo-księgowymi zachęcamy do kontaktu z biurem rachunkowym.
Więcej informacji o tematyce podatkowo księgowej na stronie: http://finanseity.pl/ oraz http://urzadpracy.eu/