Strona głównaBiznesJakich języków warto się uczyć w 2019 roku?

Jakich języków warto się uczyć w 2019 roku?

Nie ukrywajmy, nauka języka kosztuje nas niemało. Inwestujemy w nią czas, energię i pieniądze. Stąd decydując się na takie wyzwanie dobrze jest wybrać język, który ma dla nas znaczenie perspektywiczne. Poniżej przedstawiamy różne klucze wyboru, jakimi warto kierować się przy wyborze języka do nauki.

Języki pożądane na rynku pracy

Jeśli chodzi o rynek pracy – wiele się przez ostatnie lata nie zmieniło. Poszukiwani są specjaliści z biegłym angielskim, niemieckim oraz rosyjskim. W przypadku tego pierwszego znajomość w stopniu co najmniej B1 staje się już podstawowym kryterium. Bez angielskiego trudno znaleźć pracę w niektórych usługach, IT oraz szeroko rozumianej pracy biurowej.

Na prace mogą także liczyć osoby znające ukraiński, ponieważ napływ pracowników zza wschodniej granicy generuje spore zapotrzebowanie na specjalistów w tym zakresie. Pracę można znaleźć jako pracownik HR, tłumacz lub brygadzista. Nie maleje też zapotrzebowanie na osoby znające języki skandynawskie. Oryginalnym pomysłem, który zagwarantuje nam zatrudnienie, jest nauka języka holenderskiego. Komunikatywna znajomość sprawi też, że możemy liczyć na niemałą pensję.

Motywacja ekonomiczna to świetny powód do nauki języka. Jeśli szukasz kursów biznesowych – znajdziesz je na stronie ESKK: https://eskk.pl/. Kurs języka biznesowego to nie tylko nauka słownictwa, ale także praktyczna wiedza, jak przeprowadzić różne biurowe rozmowy, negocjować albo dobrze wypaść na rozmowie o pracę.

Coraz większe znaczenie mają pasje i zainteresowania

Coraz chętniej Polacy decydują się na naukę języka kraju, który ich interesuje, chcą go zwiedzić albo tam zamieszkać. Rosnąca zamożność społeczeństwa sprawia, że nauka języka przestaje być koniecznością, którą podejmujemy dla lepszej przyszłości, ale też czyni z tego hobby. Rośnie liczba rodaków, którzy znają dwa lub więcej języków – jest już ich 10%. To rekordowa liczba.

Trudno mówić o trendach, jeśli kluczem do wyboru języka są indywidualne predyspozycje. Dostęp do internetu i bogactwo bezpłatnych materiałów sprawia, że uczyć możemy się zarówno popularnego francuskiego, jak i egzotycznego telugu z Indii. Często nauka danego języka łączona jest z innymi aktywnościami. Fani dobrych win uczą się włoskiego, aby odwiedzać degustacje w winnicach słonecznej Italii. Maniacy dobrej literatury poznają rosyjski, aby czytać Dostojewskiego w oryginale. Wielbiciele mangi i anime uczą się japońskiego.

Zaletą takiego wyboru jest fakt, że daje on przyjemność. Dzięki temu nauka przestaje być obowiązkiem i osiągamy lepsze rezultaty. Dla wielu osób pasja przeradza się także w możliwość zarobkowania. Dobra znajomość języka to szansa na dodatkowe pieniądze: można zająć się tłumaczeniami, korepetycjami. Można także pasją przekuć na swój nowy zawód i połączyć przyjemne z pożytecznym.

Emigracja dalej ma znaczenie

Innym powodem, dla którego wybieramy język do nauki, jest perspektywa imigracji do innego kraju. Popularnymi kierunkami nadal jest Skandynawia – niemal 70% kursantów, wybierających te języki, myśli o przeprowadzce. Z tego samego powodu wiele osób wybiera także niemiecki i holenderski. Rośnie liczba osób, planujących przeprowadzkę do Hiszpanii lub Włoch.

Nie brakuje także odważnych, którzy uczą się języków azjatyckim z myślą o dłuższym pobycie w tamtym rejonie świata. Wybierane miejsca to: Tajlandia, Wietnam, Korea, Japonia i Chiny.  

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne