Strona głównaFinanseKsięgowość w firmie - samodzielnie czy za pośrednictwem firmy zewnętrznej?

Księgowość w firmie – samodzielnie czy za pośrednictwem firmy zewnętrznej?

Zakładając firmę należy liczyć się z tym, że będziemy musieli zajmować się nie tylko główną sferą jej działalności – a zatem tym, po co powstała – ale też bardziej technicznym aspektem jej prowadzenia – księgowością. Czy jesteśmy jednak w stanie robić to samodzielnie, czy też powinniśmy skorzystać z usług firmy zewnętrznej oferującej usługi księgowe?

Samodzielne prowadzenie księgowości firmy

Prowadząc firmę samodzielnie (oczywiście pod kątem księgowości) mamy pełną kontrolę nad rozliczeniami z Urzędem Skarbowym. Wiemy, z czego dokładnie się rozliczamy, jesteśmy zorientowani w tym, ile podatków odprowadzamy i dlaczego to robimy. Chcąc nie chcąc, pozyskujemy informacje na temat branży rachunkowej – choć na początku może się nam ona wydawać bardzo skomplikowana i zagmatwana, czasem pojmujemy kierujące nią mechanizmy i po prostu się do nich dostosowujemy.

Choć samodzielne prowadzenie księgowości niesie ze sobą mnóstwo zalet, ma też dwie główne wady. Po pierwsze, jeśli się pomylimy na jakimkolwiek jego etapie, to my ponosimy za to pełną odpowiedzialność. Po drugie – prowadząc księgowość własnej firmy tracimy na to czas, odciągając się od świadczenia usług czy sprzedawania towarów, a zatem po prostu od zarabiania – a w końcu po to założyliśmy działalność.

Prowadzenie księgowości firmy przez firmę rachunkową

Nieco inaczej przedstawia się kwestia zainwestowania w usługi księgowe świadczone przez firmę zewnętrzną. Wybierając odpowiednią, najlepiej działającej na rynku tak długo, jak chociażby doświadczone warszawskie Progress Holding, możemy być spokojni i skupić się na tym, w czym jesteśmy dobrzy, a na czym chcemy zarabiać pieniądze. Płacąc zazwyczaj niewielką kwotę pieniędzy, nie musimy martwić się o prowadzenie ksiąg handlowych, sporządzanie comiesięcznych deklaracji ZUS i deklaracji podatkowych, kontrolę ksiąg. Prawdą jest, że księgowość w Polsce to coś na tyle skomplikowanego, że nie zawsze jesteśmy w stanie sobie z tym poradzić, a często po prostu nie chcemy na to tracić czasu. Właśnie wtedy powinniśmy skorzystać z usług firmy zewnętrznej. Co ważne, przy odpowiedniej umowie ta będzie ponosić odpowiedzialność za wszystkie wykonywane przez siebie działania.

Choć wiele osób uważa oddawanie obsługi księgowości zewnętrznej firmie za “pójście na łatwiznę”, to wcale takowym nie jest. To raczej cenienie swojego czasu, który zamiast na księgowość wykorzystuje się na zarabianie pieniędzy.

Podsumowanie

Choć samodzielne prowadzenie księgowości własnej firmy niesie ze sobą sporo plusów, tak naprawdę wymaga od nas mnóstwa czasu – czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na właściwy rozwój firmy, poprawę jej oferty czy pozyskiwanie nowych klientów. Właśnie dlatego tak popularne stały się współcześnie usługi księgowe – być może i my skorzystamy z nich startując z własnym biznesem? Warto to rozważyć.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne