Strona głównaBiznesWady statycznych regałów magazynowych

Wady statycznych regałów magazynowych

Klasyczne statyczne regały paletowe to zdecydowanie najbardziej popularny system regałowy w Polsce. Są stosowane we wszystkich typach obiektów magazynowych i pomimo dostępności wielu bardziej nowoczesnych rozwiązań ich popularność nie maleje.

Ale stosowanie regałów tego typu wymusza zgodę na pewne ograniczenia. Jakie?

Ograniczona skala działalności

Dlaczego statyczne regały paletowe negatywnie wpływają na wydajność obiektu magazynowego? Składają się na to dwie główne przyczyny:

  1. Ograniczona powierzchnia magazynowania (niski współczynnik wykorzystania powierzchni).
  2. Mała szybkość rotacji przechowywanych towarów.

Statyczne regały magazynowe nie powinny być stosowane tam, gdzie celem jest optymalizacja powierzchni przechowywania. Konieczność wydzielania wielu korytarzy obsługowych sprawia, że układy tego typu zapewniają nawet dwukrotnie mniejsza powierzchnię regałową niż alternatywne rozwiązania wjezdne lub dynamiczne (przesuwne lub przepływowe). Różnica ta sprawia, że skala możliwości obsługowych jest zdecydowanie niższa.

Brak nowoczesnych rozwiązań powoduje natomiast brak możliwości optymalizacji procesów obsługowych. Co z kolei przekłada się na długi czas załadunku i rozładunku jednostek towarowych. A dodatkowo powoduje konieczność angażowania dużej liczby pracowników i sprzętu magazynowego – co jest kosztowne i trudne do szybkiego zastosowania.

Skomplikowana obsługa systemu

Wprawdzie statyczne regały paletowe są stosunkowo mało skomplikowane to nie można tego samego powiedzieć o ich obsłudze. Wiele korytarzy załadunkowo- rozładunkowych stawia niezwykle wysokie wymagania przed operatorami wózków widłowych. Wysokie umiejętności, duże doświadczenie i maksymalny poziom koncentracji podczas wykonywania zadań –  to wszystko musi cechować operatora zmuszonego do częstego manewrowania i selektywnej obsługi systemu.

Wszystko to sprawia, że w obiektach, w których wykorzystywane są statyczne regały magazynowe należy nadać szczególny priorytet kwestiom bezpieczeństwa i organizacji pracy. W przeciwnym wypadku ryzyko wypadku lub uszkodzenia mienia drastycznie wzrasta.

Dlaczego statyczne regały paletowe są tak popularne?

Co zatem sprawia, że statyczne regały paletowe są nadal tak popularne? Składają się na to ich cztery podstawowe zalety:

  1. Niska cena.
  2. Bogata oferta na rynku wtórnym.
  3. Krótki proces inwestycyjny.
  4. Wysoka elastyczność w zakresie jednostek asortymentowych.

Trzy pierwsze zalety są ściśle związane z kosztami. Rozwiązania tego typu nie wymagają wysokich nakładów inwestycyjnych, a dodatkowo istnieje możliwość zakupu elementów używanych na dobrze rozwiniętym rynku wtórnym. Montaż regałów statycznych jest prosty i mało czasochłonny. Podobne korzyści można zaobserwować podczas codziennej eksploatacji, przeglądów regałów lub ich konserwacji.

Czwarta zaleta dotyczy elastyczności rynkowej. Selektywny dostęp do każdej palety daje możliwość obsługi klientów zainteresowanych przechowywaniem wielu jednostek asortymentowych – co dla wielu klientów jest warunkiem podjęcia współpracy z operatorem magazynu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne