Strona głównaUncategorizedSystem ligowy piłki nożnej w Polsce

System ligowy piłki nożnej w Polsce

System ligowy w Polsce został zapoczątkowany w 1919 roku i rzecz jasna przez ostatnie 100 lat przeszedł wiele zmian. Jaki przedstawia się stan klas poszczególnych klas rozgrywkowych na sezon 2017/2018 i które z nich można obstawiać u bukmacherów, którzy organizują zakłady bukmacherskie?

Od 2008 r. rozgrywki centralne obejmują cztery poziomy ligowe. Wcześniej mieliśmy trzy ligi na poziomie centralnym. Aktualnie jest to Ekstraklasa, 1 liga, 2 liga oraz 3 liga. Pozostałe rozgrywki mają charakter regionalny.

Ekstraklasa – 16 drużyn (2 spadkowe)

1 liga – 18 drużyn (2 awansujące, 3-4 spadkowe)

2 liga – 18 drużyn (3-4 awansujące, 4 spadkowe)

3 liga – 4 grupy po 18 drużyn – łącznie 72 drużyny

4 liga – 21 grup po 18 drużyn – łącznie 368 drużyn

Pozostałe ligi mają zasięg okręgowy.

Ekstraklasa – najlepsza liga w Polsce

Triumfator ekstraklasy zostaje mistrzem Polski. Natomiast dwie najsłabsze drużyny spadają do pierwszej ligi. Zespół który osiąga tytuł mistrzowski bierze udział w eliminacjach do Ligi Mistrzów UEFA. Zespoły z drugiego i trzeciego miejsca również mają szanse grania na arenie międzynarodowej w eliminacjach Ligi Europy UEFA.

Ekstraklasa – rekordy

Najwięcej goli w ekstraklasie strzelił Ernest Pohl – 186 sztuk. Natomiast nawięcej występów zanotował Łukasz Surma notując imponujące 559 występów podczas swojej kariery rozpoczynającej się jeszcze w 1995 roku (Wisła Kraków) i nie kończącej się do dnia dzisiejszego (rok 2017 – Ruch Chorzów).

Źródło: newsbet.pl

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne