Obecnie w przedszkolach, jak i szkołach podstawowych oraz średnich znacząco dominuje tradycyjna metoda nauki. Oparta jest ona przede wszystkim na dwóch elementach: słuchaniu i zapamiętywaniu. Obowiązuje także system nagród i kar w postaci ocen oraz punktów. Prowadzi to bardzo często do stresu dziecka i wywieraniu na nim ciągłej presji. System zupełnie przeciwstawny stworzyła Maria Montessori, nazwany od jej nazwiska metodą Montessori. Stosowany jest na wszystkich etapach kształcenia, a jego elementy można spotkać również w przedszkolach. Zauważalne są ogromne różnice pomiędzy metodą Montessori a tradycyjną formą nauczania.
Na czym polega metoda Montessori?
Metoda Montessori stawia przede wszystkim na samodzielność dziecka – uczy się ono we własnym tempie i dokładnie tego, czego chce. Nauczyciel jest jedynie pomocnikiem oraz towarzyszem dziecka w tej nauce, tworząc relację opartą na zaufaniu i szacunku. Dzieci w przedszkolu, w którym obowiązuje metoda Montessori, poznają świat wszystkimi pięcioma zmysłami. Ważną rolę odgrywają tu także trzy fazy rozwoju dziecka wytyczone przez samą Marię Montessori. W przedszkolu jest to faza odkrywcy (do szóstego roku życia), najbardziej chłonny okres, kiedy dziecko ,,absorbuje duchem”. Jest to zatem bardzo ważny etap w rozwoju dziecka, które w tym czasie zdobywa podstawowe umiejętności, takie jak mówienie czy czytanie. Sala przedszkolna wyposażona jest we wszystkie przedmioty i pomoce jedynie w jednym egzemplarzu. Uczy to dzieci cierpliwości oraz umiejętności dzielenia się z innymi.
Zalety metody Montessori
Do zalet metody Montessori można zaliczyć przede wszystkim indywidualne podejście do każdego ucznia, zdobywanie umiejętności społecznych, pozytywny wpływ na skupienie się na zadaniu. Należy również dodać, że dzieci w przedszkolach Montessori nie doświadczają krytyki, ogromnego stresu i frustracji. W dodatku uczą się funkcjonowania w grupie, samokontroli oraz mają możliwość rozwijania swoich pasji i zainteresowań. Przedszkole, które decyduje się na wprowadzenie tej metody, z pewnością zwiększa chęć swoich uczniów do nauki, a także przyjemność z tego płynącą.
Więcej na temat przedszkoli można przeczytać na: Norlandia Reggio