Strona głównaFinanseInwestowanie w kryptowaluty … jak to działa? | Handel kryptowalutami

Inwestowanie w kryptowaluty … jak to działa? | Handel kryptowalutami

Inwestowanie w kryptowaluty … jak to działa?

Kryptowaluty nazywa się często walutami przyszłości, gdyż są to całkowicie cyfrowe i odległe technologicznie od walut tradycyjnych monety, mające swoich zwolenników, jak i przeciwników. Przede wszystkim jednak e-monety należą obecnie do najpopularniejszych aktyw inwestycyjnych XXI wieku. W związku z tym coraz więcej osób zastanawia się nad tym, jak  rozpocząć inwestycje, jeśli nigdy nie miało się styczności z kryptowalutą?

Formy inwestowania

Istnieje wiele klas aktywów, które cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem inwestorów. Przykładem mogą tu być nieruchomości. Inwestycja w nieruchomość zapewnia stałe dochody, a dodatkowo i   rzadko  traci na wartości w dłuższym rozrachunku. t. Niestety, lokowanie pieniędzy w nieruchomościach to zabawa raczej dla osób majętnych, wymagająca dużego wkładu własnego na początek.

Coraz większą rolę na rynku odgrywają inwestycje alternatywne. Zakup rzadkich monet, komiksów, znaczków czy figurek to świetny sposób na przemnożenie oszczędności. Wymaga jednak konkretnej wiedzy na niszowy temat oraz pogodzenia się z niską płynnością zakupu. Dodatkowo, rynek dóbr alternatywnych i kolekcjonerskich jest niewielki. Mimo wszystko, inwestycje alternatywne to świetny wybór dla tych, którzy mają sporo czasu oraz pociąg do kolekcjonerstwa. Ciekawym, nowym rodzajem inwestycji jest także crowdfunding. Alternatywne sposoby finansowania stają się rzeczywistą konkurencją dla wypuszczania papierów wartościowych. Wiele przedsiębiorstw zdobywa kapitał za pomocą crowdfundingu udziałowego. W perspektywie długoterminowej, taka inwestycja może przynieść pokaźne zyski, z drugiej jednak strony, jest dużo mniej płynna niż sprzedaż tradycyjnych akcji. Inwestując w crowdfunding, należy rozważnie przekalkulować wszelkie “za” i “przeciw”, pamiętając, że sprzedaż takich udziałów może być trudna. Z bardziej klasycznych rodzajów inwestycji, skupowanie złota i srebra to niemalże pewny zysk. Dodatkowo, w tym roku obiecująco wyglądają nie tylko inwestycje długoterminowe, ale także krótkoterminowe. Eksperci donoszą o spadku cen szlachetnych kruszców.

Za najbardziej przyszłościowe aktywo specjaliści uznają jednak alternatywne kryptowaluty, w których upatrują się szansy na długofalowy zysk. Zaletą e-monet, zwłaszcza tych mniej znanych, ma być spory potencjał do wzrostu w czasie oraz stosunkowo niska cena.

Inwestowanie w kryptowaluty

Kryptowaluty są aktywem spekulacyjnym, aby więc w nie inwestować, należy trzymać się strategii „Kup tanio, sprzedawaj drogo”. Ten rodzaj inwestowania nazywa się „buy the dips”. To podstawowa technika inwestycyjna, odnosząca do zakupu większej ilości kryptowalutów w miarę spadku ceny oraz w czasie korekty. Aby korzystać z metody buy the dips, należy posiadać wiedzę umożliwiającą analizowanie wykresów, średnich krótko- i długoterminowych ruchów i historycznych trendów związanych z kryptowalutami. W ramach strategii można „kupować duże spadki” (big dips) lub „małe spadki” (small dips). „Duże spadki” są wtedy, gdy cena spada poniżej średniej, podczas gdy „małe spadki”, kiedy cena spada z miejsca, w którym ostatnio umieściła. Inwestorzy kupujący według zasady „buy the dips”, mogą zdecydować się na szybką sprzedaż (inwestowanie krótkoterminowe) lub trzymać kryptowalutę, aby zbudować długą pozycję (inwestowanie długoterminowe). Sednem inwestowania w kryptowaluty jest więc kupowanie po niższej cenie, aby sprzedać drożej.

Innym rodzajem strategii jest kupowanie, gdy stawki są niższe niż średnie wyniki historyczne: Kupowanie aktywów według zasady „buy the dips” jest dobrą strategią, ale trudno powiedzieć, jak będzie wyglądać wartość kryptowaluty w ciągu następnej godziny lub następnego dnia. Dlatego też istnieje strategia opierania się na wartościach historycznych. Wiele portali internetowych z kryptowalutami zawiera tabelę „średniej ruchomej”, która wskazuje najlepsze możliwe punkty do kupna i sprzedaży na rynku kryptowalut.

Kiedy warto więc pokusić się o sprzedaż zgromadzonej kryptowaluty? Przede wszystkim należy brać pod uwagę swoje finanse, tolerancję ryzyka, konsekwencje podatkowe i powód, dla którego początkowo zainwestowano w e-monety. Warto przy tym pamiętać, że kryptowaluty mają wielki potencjał zarówno technologiczny, jak i inwestycyjny, zarządzanie nimi wymaga jednak wiedzy oraz nabycia podstawowych umiejętności, pozwalających na niezależny handel kryptowalutami.

Inwestowanie a aspekty prawne

Różne państwa mają różne podejście do handlu kryptowalutami. W Polsce zarówno zakup, jak i obrót kryptowalutą są w pełni legalne. Natomiast dochód z transakcji na e-monetach podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym w dwóch przedziałach 18% i 32%. Dodatkowo, czynność sprzedaży lub zakupu walut cyfrowych jest uważana za przeniesienie praw majątkowych, które podlega opłacie w wysokości 1% od wartości transakcji. Taki dochód należy wykazać i rozliczyć w corocznym zeznaniu podatkowym.

W Wielkiej Brytanii kryptowaluty są traktowane jak przychód z instrumentów pochodnych. Bank of England wziął pod uwagę ryzyko, jakie e-monety stanowią dla stabilności rynków finansowych w Wielkiej Brytanii, i stwierdził, że wielkość rynku kryptowalut nie jest obecnie wystarczająco duża, aby stanowić istotne ryzyko dla stabilności monetarnej lub finansowej. Oznacza to, że rząd nie będzie ingerował w handel kryptowalutami dodatkowymi regulacjami.

W Unii Europejskiej nie przyjęto żadnych szczegółowych przepisów dotyczących kryptowaluty jako środka płatniczego. Stwierdzono jednak, że VAT nie ma zastosowania do przeliczania waluty tradycyjnej (fiat) na kryptowalutę. Taka ustawa obowiązuje na terenie całej Unii. Pod tym względem więc istnieje możliwość wykorzystania kryptowaluty jako środka płatniczego. VAT i inne podatki, takie jak podatek dochodowy, nadal mają zastosowanie do transakcji dokonywanych przy użyciu tokenów wymienianych na towary i usługi. Dokładny opis aspektów prawnych dostępny jest na stronie: …

Handel kryptowalutami – od czego zacząć?

Inwestorzy zazwyczaj uważają, iż rozpoczęcie własnych inwestycji w kryptowalutę nie jest łatwe. Głównie dlatego, że nadal często rynek ma do czynienia z oszustwami i fałszywymi okazjami zakupu nowych, podobno przyszłościowych e-monet. Co raz to częściej inwestorzy oraz osoby prywatne decydują się na szkolenia z zakresu inwestycji, istnieje też coraz większy rynek na tego typu materiały. Porównując sytuację z tą, jaka miała miejsce przed kilkoma laty, wszyscy są bardziej przygotowani do wyzwania, jakie podejmują oraz rzadziej stają się ofiarami przestępstw.

Specjaliści radzą, aby zakupić pierwszą e-monetę w dobrym crypto-kantorze online. Istnieją dwa rodzaje transakcji, które można przeprowadzić w kantorze: waluta fiat do krypto oraz waluta krypto do krypto. Każdy kantor wysyła kryptowalutę do osobistego portfela kryptowalutowego użytkownika.

Aby inwestować w kryptowalutę, należy więc należy otworzyć konto na platformie krypto-kantora online. Następnie istnieje konieczność weryfikacji tożsamości – jest to wymagane ze względu na przepisy Unii Europejskiej. Istnieje jednak możliwość zakupu kryptowaluty w kantorze kryptowalut bez rejestracji, z pominięciem etapu zakładania konta i weryfikacji danych. Kryptowalutę, którą użytkuje się na bieżąco, trzyma się w portfelach na kryptowalutę typu „gorącego”.  Portfel „gorący” to taki, który istnieje na urządzeniu, które łączy się Internetem – np. jako aplikacja mobilna, jako konto w sieci. Transakcje przy użyciu gorących portfeli są bardzo proste, jednak można je łatwo zhakować.

Trzymanie kryptowaluty w urządzeniu offline nazywa się „zimnym portfelem”. Dla inwestorów, którzy szukają najbezpieczniejszej formy przechowywania, najlepszym rozwiązaniem są właśnie one. Zimne portfele są także najbardziej odpowiednie dla inwestorów długoterminowych, którzy nie potrzebują dostępu do swoich monet przez wiele miesięcy lub lat.

Zimne portfele nie są pozbawione własnego zestawu zagrożeń (np. fizyczne wykradzenie pendrive’a z walutą), ale jeśli inwestor postępuje zgodnie z instrukcjami i podejmuje wszelkie możliwe środki ostrożności, są one znacznie zminimalizowane.

Czy to ma przyszłość

Zdarza się, że cyfrowa waluta  może zostać wymazana przez awarię komputera lub  splądrowana przez hakera. Na szczęście postęp technologiczny zapewnia inwestorom coraz większe bezpieczeństwo. Mowa tu również o rozwoju technologicznym samej e-monety. –

Kryptowaluta, która aspiruje do tego, aby stać się naprawdę przyszłościową, może być zmuszona do spełnienia bardzo rozbieżnych kryteriów. Musiałby być matematycznie złożona (aby uniknąć oszustw i ataków hakerów), ale łatwa do zrozumienia dla konsumentów; zdecentralizowana, ale z odpowiednimi zabezpieczeniami i ochroną użytkowników. Są to niebagatelne kryteria do spełnienia.

Rozważając inwestowanie w kryptowaluty, najlepiej będzie potraktować inwestycję w taki sam sposób, jak każde inne spekulacyjne przedsięwzięcie. Innymi słowy, pamiętaj, że ryzykujesz utratę większości swojej inwestycji, jeśli nie całej. Kryptowaluta nie ma żadnej zewnętrznej wartości poza tym, za co kupujący jest skłonny zapłacić w danym momencie. To sprawia, że ​​jest bardzo podatna na ogromne wahania cen. Może to być zarówno wadą, jak i zaletą – w zależności od tego, jak wiele zyskał lub stracił dany inwestor. W przypadku kryptowalut, jak i większości współczesnych aktyw inwestycyjnych, trzeba przede wszystkim pamiętać, że nie istnieją one w próżni: ulegają opodatkowaniu, naciskom i próbom nadania sobie wewnętrznego celu. Dopiero więc po zrozumieniu rynku można zaryzykować inwestycje w e-monety.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne