Strona głównaUncategorizedDlaczego warto zrobić kurs arteterapii?

Dlaczego warto zrobić kurs arteterapii?

Arteterapia to innowacyjna metoda leczenia depresji, nerwicy oraz wsparcia przy alzheimerze lub demencji. Mogą z niej korzystać zarówno osoby starsze jak i dzieci. Wielu psychologów kształcąc się wybiera kursy arteterapii, która jest wspaniałym sposobem na stres, ale również diagnozę chorób psychicznych.

Na czym polega kurs arteterapii?

Na kursie arteterapii psychologowie uczą się, jak mogą pracować z pacjentami, a także jak sztuka pomaga w diagnostyce różnych zaburzeń psychicznych. W trakcie zajęć psychologowie i terapeuci poznają takie zagadnienia, jak:

  • choreoterapię,
  • sposoby na prowadzenie zajęć teatralnych dla pacjentów,
  • diagnostyka poprzez sztukę,
  • diagnoza poprzez obserwowanie rysunków pacjentów,
  • diagnostyka zachowań obronnych,
  • techniki terapii zajęciowej – zajęcia teatralne, choreografia, filcowanie na mokro, rysunek

Psychologowie, którzy nie mają zdolności artystycznych, mogą dzięki kursowi wyzwolić własną kreatywność i przenieść zajęcia artystyczne jako część terapii. Na kursie oprócz zajęć plastycznych są również podejmowane zagadnienia związane z diagnostyką, a także komunikacją z pacjentami. Dzięki takiemu rozszerzeniu tematyki zajęć, kursanci mogą poznać arteterapię z każdej strony. Zarówno od strony kreatywnej, ale i naukowej, związanej z diagnostyką i prowadzeniem terapii zajęciowej.

Czemu kurs arteterapii jest tak ważny?

Wielu psychologów i terapeutów ma problem z dotarciem do swoich pacjentów. Niektóre traumy i choroby niestety uniemożliwiają tradycyjny kontakt werbalny. Pacjenci mogą być bardzo zamknięci w sobie, ale również niechętni do współpracy. Obawiają się, czy ich problem zostanie rozwiązany i czy sami podołają rozmowie o trudnych emocjach i wspomnieniach.

Sztuka staje się filtrem, dzięki któremu pacjent znacznie szybciej otwiera się przed terapeutą. Mogą oni przez zajęcia plastyczne pozbyć się nadmiaru emocji i wątpliwości. Arteterapia jest często również jedynym sposobem na prowadzenie terapii osób dementywnych, z problemami z porozumiewaniem się oraz niepełnosprawnych.

Arteterapia pozwala na wyzwolenie wielu emocji, ale również na poznanie swoich lęków oraz skrywanych emocji. Dodatkowo zajęcia artystyczne wyzwalają nas z poczucia zagubienia i wstydu. Pacjent jest bardziej rozluźniony, może czuć się swobodniej niż na typowej rozmowie z psychologiem.

Kurs arteterapii pomaga terapeutom w znalezieniu alternatywnych terapii i sposobów na dotarcie do pacjenta. To ważne, szczególnie dla tych, którzy współpracują z osobami niepełnosprawnymi.

Kto może skorzystać z kursu arteterapii?

Arteterapia jest wspaniałym sposobem terapii, którą można dostosować zarówno dla starszych, jak i młodszych osób. Pozwala wyzwolić kreatywność, również u dzieci i młodzieży. Z kursu arteterapii mogą korzystać zarówno psychologowie i terapeuci, którzy pracują z osobami niepełnosprawnymi, ale również pełnosprawnymi, którzy mają problem ze zrozumieniem własnych emocji.

To także świetne dopełnienie zajęć z osobami dorosłymi i młodzieżą, dlatego z kursu arteterapii powinny skorzystać osoby zajmujące się nauczaniem w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych. Z kursu mogą skorzystać również pedagogowie oraz nauczyciele w szkołach podstawowych. Dzieci uwielbiają zabawę i naukę poprzez sztukę i wyrażanie siebie. Zajęcia choreograficzne i teatralne pomagają dzieciom w rozwijaniu emocji, a także zdolności motorycznych. Kurs może być przydatny również dla osób pracujących w świetlicach środowiskowych. Młodzież w takich miejscach szuka spokoju, a także wsparcia w trudnej sytuacji życiowej. Pedagodzy powinni więc sięgać do różnych sposobów, by móc dotrzeć do młodzieży, również tej skomplikowanej i szukającej wsparcia w osobach dorosłych. Arteterapia jest więc sposobem na dotarcie do młodych ludzi oraz pokazaniem im ich własnej kreatywności i wartości. Kurs arteterapii polecany jest również terapeutom, którzy zajmują się osobami starszymi w domach opieki, w których brakuje kreatywnych i ciekawych zajęć.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne