Strona głównaBiznesJak klasyfikowane są magazyny?

Jak klasyfikowane są magazyny?

Magazyny logistyczne można podzielić między innymi ze względu na przeznaczenie i powierzchnię, sposób konstrukcji magazynu, sposób załadunku, zakres automatyzacji oraz sposób składowania towarów. W niniejszym artykule krótko opisujemy wyżej wymienione rodzaje magazynów oraz przedstawiamy na czym polega klasyfikowanie powierzchni magazynowych na obiekty A oraz B.

Rodzaje magazynów

  • Ze względu na przeznaczenie – magazyny można podzielić na przemysłowe, handlowe oraz rezerwowe.
  • Ze względu na sposób konstrukcji – magazyny dzielimy na zamknięte, półotwarte oraz otwarte. Przykłady magazynu otwartego to np. plac składowy na świeżym powietrzu. Rolę półotwartego magazynu może pełnić wiata chroniąca towar przed deszczem. Z kolei magazyn zamknięty to oczywiście w pełni zamykalny budynek.
  • Ze względu na sposób załadunku – między innymi możliwy jest załadunek „tyłem” poprzez dok rampowy lub „załadunek bokiem”, który odbywa się poprzez bramę i wózek widłowy.
  • Ze względu na zakres automatyzacji – współczesne powierzchnie magazynowe wykorzystują różnego rodzaju udogodnienia techniczne, dzięki którym zautomatyzowane jest zarządzanie produkcją (przykładem są systemy WMS).
  • Ze względu na sposób składowania towarów – wyróżnia się magazyny niskiego składowania średniego składowania oraz wysokiego składowania. Szczególnie charakterystyczne są powierzchnie magazynowe dostosowane do wysokiego składowania – w ten sposób określa się obiekt o wysokości składowania powyżej 7,2 metra. Jest to wysokość, która wymaga zastosowania odpowiednio wysokich palet i wózków obsługujących załadowania i rozładowanie na tej wysokości.

Klasyfikacja magazynów

Warto odnotować, że dla rozróżnienia powierzchni magazynowych wprowadzono podział na obiekty klasy A oraz B. Magazyny klasy A to obiekty, które są położone niedaleko autostrady lub drogi ekspresowej. Tego typu magazyn powinien posiadać parking, plac manewrowy oraz odpowiednią ilość bram załadunkowych i wjazdowych. Poza tym, budynek klasy A musi spełnić szereg wymogów technicznych (między innymi są to wymogi dotyczące wysokości budynku oraz nośności posadzki). Kluczowe do uzyskania klasy A jest wyposażenie obiektu w odpowiednie rozwiązania funkcjonalne (m.in. system oświetleniowy, system tryskaczy). Magazyny logistyczne nie spełniające odpowiednich norm zalicza się klasy B.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne