Strona głównaBiznesCzy firma musi posiadać kase fiskalną?

Czy firma musi posiadać kase fiskalną?

Posiadanie kasy fiskalnej we Wrocławiu jest obowiązkiem coraz większej liczby przedsiębiorców. Cały czas poszerzaniu ulega grupa transakcji, które mają obowiązek być ewidencjonowanie na kasie fiskalnej w razie transakcji z prywatnymi podmiotami. Wszystko wskazuje na to, że docelowo znikać będą zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w przypadku prowadzenia ewidencji transakcji realizowanych dla rolników ryczałtowych czy osób fizycznych, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Zmiany te wprowadzane są jednak stopniowo.

Kasy fiskalne Wrocław – kto musi je posiadać?

Przedsiębiorca nie musi posiadać kasy fiskalnej we Wrocławiu, gdy kwota obrotu dla rolników i osób prywatnych w danym roku nie przekroczyła 20 tysięcy złotych. Trzeba jednak pamiętać o tym, że limit ten jest liczony proporcjonalnie do czasu prowadzenia działalności. Dodatkowo nie bierze się tutaj pod uwagę dostawy środków trwałych, nieruchomości itd.

W wielu przypadkach nie można też skorzystać ze zwolnienia z obowiązku posiadania kasy pod żadnym warunkiem. Znaczenia nie ma nawet wielkość obrotu. Mowa m.in. o dostawach płynnego gaz, części do pojazdów silnikowych czy sprzętu fotograficznego. Zwolnienie nie obejmuje również dostawców wyrobów tytoniowych, napojów alkoholowych i perfum. Wyjątkiem jest sprzedawanie alkoholu i perfum w samolocie. Kasy fiskalne na Bielanach są niezbędne, niezależnie od osiąganego obrotu, przy przewozie osób taksówką i autobusem, wymianie opon i kół, naprawie pojazdów, usług świadczonych przez lekarzy i dentystów, czy zakłady kosmetyczne.

Kto musi posiadać kasy fiskalne online Wrocław?

Od stycznia bieżącego roku pierwsi przedsiębiorcy mają obowiązek posiadania kas fiskalnych online, które nazywane są także kasami ewidencyjnymi. Muszą się one znajdować np. na stacjach paliw i w warsztatach samochodowych. W ten sposób rząd chce się rozprawić z wyłudzaniem podatku VAT.

Stosowne przepisy weszły w życie w maju 2019 roku wraz z nowelizacją ustawy o podatku VAT. Do końca ubiegłego roku podatnicy nie musieli wymieniać starych kas rejestrujących na nowe urządzenia działające online. Obowiązek ten będzie wprowadzany stopniowo. Obejmować będzie coraz to nowe grupy przedsiębiorców. Od początku roku kasy fiskalne online we Wrocławiu muszą posiadać wspomniane już warsztaty samochodowe i stacje paliw. Od lipca 2020 roku taki obowiązek będą mieć również osoby prowadzące hotele i pensjonaty oraz lokale gastronomiczne, a także firmy sprzedające węgiel czy brykiet. Z dniem 1 stycznia 2021 roku kasy fiskalne online będą musieli posiadać lekarze i dentyści, fryzjerzy i kosmetyczki, prawnicy, siłownie i kluby fitness oraz firmy budowlane. Proces zmian zakończy się wraz z dniem 31 grudnia 2022 roku. Od 2023 roku wszyscy przedsiębiorcy, niezależnie od branży, będą musieli już posiadać kasy online.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne