Strona głównaBiznesCoaching czy mentoring - co wybrać?

Coaching czy mentoring – co wybrać?

Coaching i mentoring są skutecznymi procesami wsparcia rozwoju, pomagają wydobyć potencjał, zwiększają motywację do działania, kierują na drogę do sukcesu w życiu zawodowym i osobistym. Takie formy działania są przeznaczone dla osób indywidualnych oraz firm, organizacji.

Co to jest coaching?

Coaching to najczęściej seria spotkań, które odbywają się atmosferze wzajemnego zaufania i oparte są na partnerskiej relacji. Coach dostosowuje metody działania do indywidualnych potrzeb i oczekiwań. W kreatywny, inspirujący sposób zadaje serię pytań, na które człowiek poszukuje odpowiedzi, podąża we własnym tempie, we właściwym dla siebie kierunku. Coaching uwalnia ludzki potencjał, wydobywa z ludzi to, co najlepsze, przez co maksymalizuje własną efektywność. Pomaga to w kreowaniu kariery, czy udoskonaleniu życia osobistego.

Co to jest mentoring?

Mentoring jest narzędziem rozwojowym stosowanym w organizacjach. Jest to partnerska relacja między mentorem a osobą o mniejszych kompetencjach i krótszym stażu pracy. Mentor jest osobą wspierającą, doradzającą, dzieli się swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem. Podopieczny dzięki działaniom mentora szybciej rozwija swój potencjał, wewnętrzną motywację, a także zdobywa wiedzę i kompetencje, które pozwolą mu doskonale pokierować swoją karierą.

Główne różnice między coachingiem a mentoringiem:
• coaching jest procesem krótkim i intensywnym, mentoring to działania bardziej rozciągnięte w czasie
• mentor w przeciwieństwie do coacha musi posiadać wiedzę ekspercką z danej dziedziny
•coach wykorzystuje posiadane kompetencje, mentor skupia się na rozwijaniu posiadanych kompetencji
• w coachingu człowiek sam powinien odnaleźć odpowiedzi na nurtujące go pytania, mentor dzieli się wiedzą i podsuwa rozwiązania, które można wykorzystać

Obie metody mają podobny zakres działania, jednak mentoring jest stosowany w celu rozwoju zawodowego. Coaching sprawdzi się w przypadku chęci rozwoju osobistego, jak i zawodowego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne