Strona głównaBiznesZ czego składa się ultrasonograf? Jakie są elementy aparatu USG

Z czego składa się ultrasonograf? Jakie są elementy aparatu USG

Dla osób zarządzających zakupem sprzętu medycznego zawsze istotna jest finalna wartość zakupu, którą dana placówka musi opłacić. W związku z tym częste pytanie menedżerów zarządzających klinikami medycznymi, adresowane do lekarzy specjalistów oraz specjalistów brzmi – z czego składa się ultrasonograf? Co składa się na cenę aparatu USG? O tym w dzisiejszym artykule.

Jakie są elementy składowe aparatu USG?

Aparat USG to zasadniczo zaawansowany komputer z zainstalowanym oprogramowaniem diagnostycznym. Szybkość działania jego podzespołu determinowana jest pracą polegającą na renderowaniu obrazu ultrasonograficznego w czasie rzeczywistym. Ta kwestia powoduje także konieczność zastosowania wysokiej jakości monitora, który musi w sposób obiektywny wyświetlać dane z głowicy ultrasonograficznej, która jest niezbędnym do działania składnikiem zestawu. W zależności od rodzaju aparatu USG występować może także wózek transportowy, a w aparacie przenośnym – torba lub etui do przenoszenia ultrasonografu.

Co powinien zawierać zestaw ultrasonograficzny dla kliniki?

W zależności od obranej specjalizacji klinicznej zestaw składać się będzie z jednostki centralnej – zasadniczego ultrasonografu, określonych głowic (najczęściej wybieranymi są głowice liniowe oraz convex) oraz pakietu oprogramowania dla danej specjalizacji klinicznej. W zależności od specjalizacji lekarza, będącego docelowym operatorem ultrasonografu, liczba głowic lub oprogramowanie może być różne i występować nawet w kilku odmianach. Konfiguracja danego aparatu USG powinna być poprzedzona każdorazowo z docelowym użytkownikiem ultrasonografu – czyli właściwym lekarzem spcejalistą.

Podsumowanie – z czego składa się ultrasonograf? O czym należy pamiętać

Podsumowując – aparat USG to skomplikowane urządzenie, które zawiera w sobie wiele istotnych komponentów. Mogą być one zmienne – gdyż zależą od konkretnej specjalizacji klinicznej. Jednak zasadnicze elementy składowe – takie jak jednostka centralna, monitor czy głowice – są stałymi częściami każdego zestawu ultrasonograficznego.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne