Uprawa kukurydzy

Kukurydza to jednoroczna roślina ciepło i światłolubna. Pochodzi z Meksyku lecz jest z powodzeniem uprawiana w różnych rejonach świata. W tym w Polsce bo jest na drugi miejscu wśród uprawianych roślin w naszym kraju, przegrywa jedynie ze zbożem. Przyjrzymy się tej popularnej roślinie uprawnej.

Nawożenie

Jakie nawozy są polecane przy uprawie kukurydzy? Nawożenie sprowadza się głównie do zastosowania fosforu, azotu, magnezu, cynku i krzemu. Ostatnio wyjątkowo dużą popularnością cieszy się krzem, który usztywnia roślinę poprzez umocnienie ścian komórkowych. Wzmocnienie rośliny potęguje jej odporność na choroby i szkodniki.

Zapobieganie szkodnikom

Ponadto, nie można zapomnieć o metodach odchwaszczania. Mowa tutaj o odchwaszczaniu doglebowym oraz odchwaszczaniu wszesnopowschodowym w fazie pierwszego lub drugiego liścia kukurydzy. Jednak najpopularniejszy sposób pozbycia się chwastów to metoda nalistna wykonywana w fazie trzeciego lub czwartego liścia.

Mówiąc o szkodnikach trzeba wspomnieć o zbożówce, która jest największym problemem rolników zajmujących się uprawą kukurydzy. Najprawdopodobniej atakuje ona kukurydze gdyż ta jest uprawiana w niewielkiej odległości od zbóż. Składa ona swoje jaja na liściach w fazie 2-4 liści. Po zaledwie 2-4 dniach następuje wylęganie larw, które wędrują w kierunku środkowej części rośliny. Tam żerują powodując niszczenie roślin. Rozwój larw zajmuje od 2 do 4 tygodni. Po czym następuje przepoczwarzenie w dorosłą mchówkę. Jako mchówka ten szkodnik jest bardziej widoczny w okolicach uprawy jęczmienia lub owsa. Jednak zarówno przed jak i po przepoczwarzeniu działanie tego owada jest szkodliwe dla upraw.

Zastosowanie kukurydzy

Jak powszechnie wiadomo kukurydza jest z powodzeniem wykorzystywana w różnych dziedzinach życia. Mowa o przemyśle młynarskim, produkcji alkoholu, produkcji biogazu, wytwarzaniu fruktozy. Ponadto, słynie jako istotny składnik w kuchni. Występuje jako olej kukurydziany, mąka, kasza, w formie płatków lub ziaren. Dzięki dużej wydajności i wartości pokarmowej jest podstawą żywienia w krajach słabo rozwiniętych. Natomiast w krajach wysoko rozwiniętych z powodzeniem jest wykorzystywana jako pasza dla zwierząt.

Więcej informacji na temat szerokiego zagadnienia jakim jest uprawa kukurydzy. Znajdziecie Państwo na poniższym materiale wideo.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne