Strona głównaBiznesWłasna firma – kiedy warto pomyśleć o założeniu własnej działalności?

Własna firma – kiedy warto pomyśleć o założeniu własnej działalności?

Męczy Cię już praca na etacie? Coraz gorzej znosisz pracę pod dyktando innych?Może czas najwyższy, aby pomyśleć o założeniu małej, ale własnej firmy? Okazuje się, że najtrudniejsze jest postawienie pierwszego kroku, a dalej może pójść już z górki.

Jeśli mamy pomysł na własny biznes, jesteśmy w czymś dobrzy, chcielibyśmy to robić na własną rękę, to może to być dobry powód, by ruszyć z działalnością biznesową na własną rękę. Dzięki własnej firmie możemy połączyć swoje pasje z dodatkowym dochodem i robić to, co sprawia nam przyjemność. Oczywiście, zanim zdecydujemy się na ten krok, najlepiej dokładnie przeanalizować rynek, na którym zamierzamy działać. Nie musimy też od razu zwalniać się z pracy a proces rozkręcania własnego biznesu uruchamiać stopniowo.

Dodatkowe środki na start własnej działalności

Wiadomo, że bardzo przydatne w uruchamianiu własnego biznesu, pomocne będą dodatkowe środki finansowe. Najlepiej, jeśli posiadamy własne środki, ale nawet jeśli ich nie mamy, możemy je przecież pozyskać. Tutaj bardzo popularne od wielu lat są dotacje z Urzędu Pracy, które możemy pozyskać na rozpoczęcie prowadzenia działalności gospodarczej. Oczywiście są to środki, które może pozyskać wyłącznie osoba bezrobotna. Bardzo często jednak takie dotacje pozyskują osoby, w przypadku których od rejestracji jako osoba bezrobotna minęło zaledwie kilka miesięcy. Wysokość takiej dotacji aktualnie wynosi ponad 20 tys. złotych i są to środki, których nie musimy zwracać. Oczywiście w trakcie prowadzenia działalności, będziemy musieli przedstawić stosowne dokumenty w postaci faktur i rachunków, które będą dokumentować wydatki środków, które pozyskaliśmy.

Dotacje z Urzędu Pracy to jednak niejedyny program, w ramach którego możemy pozyskać środki na start własnej firmy. Istnieje szereg programów operacyjnych, w ramach których możemy pozyskać dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej. Bardzo wiele małych i średnich przedsiębiorców rozwija swoje firmy dzięki wsparciu ze środków unijnych. Kluczem do sukcesu jest znalezienie odpowiedniego programu operacyjnego, w ramach którego uzyskamy dofinansowanie z UE. Istnieje szereg firm doradczych, świadczących swoją pomoc i opiekę w zakresie pozyskiwania funduszy europejskich.

Kredyt na start dla małych firm

Pomocne w prowadzeniu własnej działalności może okazać się również wsparcie ze strony banków. Oczywiście takie wsparcie finansowe będziemy musieli w całości zwrócić, oczywiście wraz z należnymi odsetkami. Na uwagę zasługują tutaj szczególnie kredyty na start, które możemy uzyskać już od 1 dnia działalności. Nie udzielają ich jednak wszystkie banki, a głównie te, które specjalizują się w finansowaniu przedsiębiorstw. Do uzyskania takiego finansowania nie będą potrzebne nam żadne zaświadczenia o uzyskiwanych dochodach i wpływach, a wstępnie przygotowany biznesplan dotyczący naszej firmy. Wybrane oferty kredytów na start dla nowych firm znaleźliśmy na łamach bloga finansowego Banki24.

Kredyty gotówkowe dla firm to jednak niejedyne rozwiązanie dla osób, które startują z własną firmą. Jeszcze ciekawszymi i korzystniejszymi rozwiązaniami mogą okazać się limity odnawialne w rachunku firmowym. Dają one dostęp do dodatkowych środków finansowych, niemal w dowolnej chwili. Taki limit otwierany jest na okres 12 miesięcy i po tym okresie może zostać zamknięty lub ponownie odnowiony na kolejny rok. To bardzo korzystne rozwiązanie, jeśli prowadzimy własną firmę, ponieważ limit umożliwia nam dostęp do dodatkowej gotówki, gdy jej potrzebujemy. Wtedy kiedy zabraknie nam pieniędzy na opłacenie składek ZUS czy opłacenie podatku.

Spłata zadłużenia limitu w koncie, nie odbywa się w równych ratach miesięcznych, co jest korzystnym rozwiązaniem dla osób posiadających nieregularne dochody. Zadłużenie możemy zwracać w taki sposób, jaki będzie dla nas najbardziej wygodny. Trzeba również pamiętać o tym, by każdego miesiąca przez konto firmowe przepływały środki finansowe w określonej wysokości.

Wśród instytucji oferujących wsparcie dla nowych firm, są również firmy pożyczkowe z sektora pozabankowego. Tym ofertom również warto się przyjrzeć, tym bardziej że koszty tego rodzaju pożyczek nie są już tak wygórowane, jak bywało to przed laty. Aktualnie na rynku tego rodzaju pożyczek, znajdziemy firmy, które specjalizują się wyłącznie w udzielaniu wsparcia finansowego, osobom prowadzących działalność gospodarczej na własną rękę. Również tym osobom, które stawiają dopiero pierwsze kroki na tym polu.

 

 

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne