Strona głównaBiznesWindykacja należności

Windykacja należności

Windykacja należności to termin, z którym spotkał się praktycznie każdy. Co kryje się pod tym pojęciem? Jak wyglądają typowe czynności windykacyjne? Na te pytania odpowiadamy poniżej. 

Etymologia terminu windykacja 

Windykacja to słowo jakie dotarło do języka polskiego od łacińskiego vindicatio, co oznacza dochodzenie roszczeń. Co ciekawe według niektórych tłumaczeń mówi się o “obronie koniecznej” lub “zemście”. Brzmi to dosyć dosadnie, jednak w rzeczy samej tak właśnie jest. Czynności windykacyjne były prowadzone już w czasach Cesarstwa Rzymskiego. Pomimo upływu tysiącleci problem z nieterminowym regulowaniem należności jest aż za bardzo aktualny. Według niektórych stereotypów windykacja to niemiłe doświadczenie wykonywane na granicy prawa. Nic bardziej mylnego! Windykacja jest w pełni legalna i dopuszcza wszelkie działania zgodne z aktualnym stanem prawnym. 

Czynności windykacyjne

Czynności windykacyjne należy podzielić na dwa rodzaje. Mowa oczywiście o windykacji polubownej oraz roszczeniu za pośrednictwem sądu. 

Windykacja polubowna zazwyczaj polega na monitowaniu dłużnika. Zazwyczaj do tego celu wykorzystuje się działania o charakterze zdalnym w postaci przypomnień telefonicznych oraz listowych. W kolejnym kroku z reguły dochodzi do osobistego spotkania z dłużnikiem. W niektórych przypadkach występuje mediator, który pomaga obu stronom w osiągnięciu polubownego porozumienia. 

Jeśli czynności polubowne to zbyt mało, bywa że windykacja jest realizowana na drodze sądowej. Sąd wydaje wyrok lub nakaz zapłaty, który jest uzupełniony o klauzulę wykonalności. Dokument tego typy stanowi podstawę do przeprowadzenia egzekucji komorniczej. W skrajnych przypadkach komornik zajmuje się egzekucją majątku. Może dojść do licytacji mienia ruchomego lub nieruchomości. 

Współczesna windykacja

Co ciekawe współcześnie wiele przedsiębiorstw boryka się z problemem nieterminowego regulowania należności. Pokłosiem tej sytuacji jest rozwój firm specjalizujących się w odzyskiwaniu należności (np. windykacja grudziądz). W praktyce większość działań windykacyjnych to wysyłanie różnego rodzaju pism, praca call-center oraz spotkania prawników z dłużnikami podczas których dłużnik jest nakłaniany do polubownej spłaty zadłużenia. W większości przypadków tego rodzaju działania zdają egzamin. Jednak nie oznacza to że “twarda windykacja” jest czymś wyjątkowo rzadko spotykanym. W przypadku gdy zawodzą miękkie czynności windykacyjne prawnicy chętnie korzystają z takich możliwości jak postępowania sądowe, postępowania egzekuzyjne lub karne. 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne