Socjoterapia jest metodą terapii, która jest ukierunkowana na osoby mające problemy z radzeniem sobie w kontaktach społecznych. Problemy związane z komunikacją oraz uczestniczeniem w życiu społecznym są niestety dosyć powszechne, dlatego stosowanie metod i technik pozwalających na przyswojenie pozytywnych wzorców jest zagadnieniem wyjątkowo ważnym na liście usług oferowanych przez pracownie psychologiczne.
Socjoterapia – na czym polega?
Socjoterapia wykorzystuje sprawdzone metody i techniki dzięki którym prezentowane są odpowiednie wzorce możliwe do zastosowania w kontaktach społecznych. Tego rodzaju terapia może być stosowana u osób, które borykają się z problemami komunikacyjnymi, które objawiają się wycofaniem z grupy oraz trudnością z swobodną rozmową. Z drugiej strony z socjoterapii mogą także korzystać osoby nadpobudliwe i agresywne, które potrzebują odpowiednich wzorców by móc funkcjonować w społeczeństwie.
Celem socjoterapii jest zredukowanie nieodpowiednich zachować oraz nauczeniu się umiejętności społecznych. Trzeba jednak wiedzieć, że pojęcie socjoterapii jest szerokie. Może to być nauka radzenia sobie z emocjami, nauka spełniania wybranych ról społecznych lub ćwiczenie umiejętności werbalno-interpersonalnych.
Zajęcia z zakresu socjoterapii są prowadzone w grupie. Kluczowe jest określenie norm oraz zbudowanie wewnętrznego zaufania, które sprawi, że atmosfera zajęć będzie sprzyjała pokonywaniu wewnętrznych problemów.
Socjoterapia – gdzie jest spotykana i kto może prowadzić zajęcia z tego zakresu?
Z reguły z zajęciami socjoterapeutycznymi można się zetknąć w warsztatach terapii zajęciowej, domach opieki społecznej, w szkołach, szpitalach, ośrodkach psychiatrycznych oraz w prywatnych gabinetach psychologicznych.
Zajęcia z socjoterapii mogą być prowadzone przez osoby z odpowiednimi kwalifikacjami. Można zostać socjoterapeutą lub socjoterapeutką udając się na odpowiednie studia I oraz II stopnia. Poza tym, są organizowane szkolenia z tego zakresu (np. jednostką organizującą szkolenia tego typu jest Pracownia Psychoedukacji i Terapii).