Strona głównaBiznesNa co przeznaczane są lokale użytkowe?

Na co przeznaczane są lokale użytkowe?

Na rynku nieruchomości poza lokalami mieszkalnymi do wyboru mamy także lokale użytkowe, które nie są przeznaczone do celów mieszkalnych, a biznesowych. Mają one przynosić zysk. Większość takich lokali jest przygotowywana pod najem długoterminowy.

Co to są lokale użytkowe?

Lokale użytkowe mogą być samodzielne lub stanowić część nieruchomości komercyjnych. Z reguły są one przeznaczone do wynajęcia dla podmiotów prawnych, np. spółki z.o.o, sp. jawne, NGO. Mogą także być nabywane i najmowane przez osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. W przypadku osób fizycznych, niemających działalności, mogą one takową założyć po wygraniu przetargu na lokal.

Lokal użytkowy na co?

Nieruchomości komercyjne mogą zostać przeznaczone na lokale usługowe i obiekty handlowe. Ich przeznaczeniem jest działalność gospodarcza, ponieważ z definicji mają przynosić dochód. Mogą także być miejscem firmowym – siedzibą, biurem lub miejscem wykonawczym dla danego biznesu.

Należy pamiętać, że lokale komercyjne to nie tylko biurowce i sklepy, ale także magazyny, hale czy galerie handlowe.

Nieruchomości komercyjne – jak na nich zarabiać?

Pierwszą możliwością zarobku na nieruchomości tego typu jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jednak wiele firm inwestuje w nie w innym celu – by następnie najmować powierzchnie użytkowe lub odsprzedawać lokum. Właściciele czy pośrednicy zarabiają z umów najmu krótko- i długoterminowego.

To dochodowe inwestycje, ponieważ wiele podmiotów woli wynająć budynek lub lokum na swoją działalność. Nowoczesne biuro do wynajęcia to jedna z najczęstszych ogłoszeń w przypadku lokali komercyjnych.

Wynajem czy zakup?

Kwestia zakupu lub wynajmu zależy od wielu czynników. Po pierwsze, od budżetu finansowego. Trzeba liczyć się z kosztami i późniejszym utrzymaniem nieruchomości. Po drugie, od rodzaju i wielkości działalności.  Jeżeli szukamy miejsca dla małego biznesu lub tymczasowej działalności gospodarczej to nie ma sensu inwestować w zakup, a lepiej wynająć na czas określony. Jednak w przypadku dużych firm i działalności stałej – korzystniejsze okaże się zakupienie powierzchni.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne