Na co przeznaczane są lokale użytkowe?

977

Na rynku nieruchomości poza lokalami mieszkalnymi do wyboru mamy także lokale użytkowe, które nie są przeznaczone do celów mieszkalnych, a biznesowych. Mają one przynosić zysk. Większość takich lokali jest przygotowywana pod najem długoterminowy.

Co to są lokale użytkowe?

Lokale użytkowe mogą być samodzielne lub stanowić część nieruchomości komercyjnych. Z reguły są one przeznaczone do wynajęcia dla podmiotów prawnych, np. spółki z.o.o, sp. jawne, NGO. Mogą także być nabywane i najmowane przez osoby fizyczne, prowadzące działalność gospodarczą. W przypadku osób fizycznych, niemających działalności, mogą one takową założyć po wygraniu przetargu na lokal.

Lokal użytkowy na co?

Nieruchomości komercyjne mogą zostać przeznaczone na lokale usługowe i obiekty handlowe. Ich przeznaczeniem jest działalność gospodarcza, ponieważ z definicji mają przynosić dochód. Mogą także być miejscem firmowym – siedzibą, biurem lub miejscem wykonawczym dla danego biznesu.

Należy pamiętać, że lokale komercyjne to nie tylko biurowce i sklepy, ale także magazyny, hale czy galerie handlowe.

Nieruchomości komercyjne – jak na nich zarabiać?

Pierwszą możliwością zarobku na nieruchomości tego typu jest prowadzenie własnej działalności gospodarczej. Jednak wiele firm inwestuje w nie w innym celu – by następnie najmować powierzchnie użytkowe lub odsprzedawać lokum. Właściciele czy pośrednicy zarabiają z umów najmu krótko- i długoterminowego.

To dochodowe inwestycje, ponieważ wiele podmiotów woli wynająć budynek lub lokum na swoją działalność. Nowoczesne biuro do wynajęcia to jedna z najczęstszych ogłoszeń w przypadku lokali komercyjnych.

Wynajem czy zakup?

Kwestia zakupu lub wynajmu zależy od wielu czynników. Po pierwsze, od budżetu finansowego. Trzeba liczyć się z kosztami i późniejszym utrzymaniem nieruchomości. Po drugie, od rodzaju i wielkości działalności.  Jeżeli szukamy miejsca dla małego biznesu lub tymczasowej działalności gospodarczej to nie ma sensu inwestować w zakup, a lepiej wynająć na czas określony. Jednak w przypadku dużych firm i działalności stałej – korzystniejsze okaże się zakupienie powierzchni.