Strona głównaBiznesMagazyny wysokiego składowania

Magazyny wysokiego składowania

Kiedy mówimy o magazynie wysokiego składowania? Jak mają się do tego zagadnienia przepisy BHP? Jak dzielimy magazyny z uwagi na wysokość składowania? Odpowiedzi znajdziecie Państwo w artykule.

Magazyny wysokiego składowania

Według obowiązujących przepisów dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy oraz pozostałych przepisów odnoszących się do definicji magazynu wysokiego składowania można stwierdzić iż to pojęcie jest tylko nazwą potoczną używaną w literaturze oraz codziennej mowie w odniesieniu do magazynów charakteryzujących się wysokimi konstrukcjami utworzonymi z regałów.

Wielokondygnacyjne regały osiągają wysokość nawet do 25 metrów wysokości. Jednak zazwyczaj składowanie odbywa się na wysokości nie przekraczającej 7 metrów.

Warto mieć na uwadze że w trosce o niezawodną pracę magazynu wysokiego składowania należy regularnie przeprowadzać przeglądy regałów wysokiego składowania.

Cechy regału magazynowego

Jakimi cechami powinny wyróżniać się dobrze dobrane regały. Wybierając regał na pewno należy zwrócić uwagę na ich kształt, nośność, wielkość oraz sposób wykonania (np. płyta MDF, płyta wiórowa lub konstrukcja stalowa) oraz przeznaczenie (regały dedykowane dla towarów niespaletyzowanych lub dla towarów składowanych na paletach). Cechy, które szczególnie cenią sobie osoby zarządzające wyposażeniem magazynu to ergonomia i solidność wykonania. Poza przymiotnikami opisującymi idealny regał magazynowy należy zwrócić uwagę na zgodność z polskimi normami np. PN 88/M – 78321 oraz PN 89/M 78322.

Poniżej wymieniono parametry opisujące regały magazynowe na które zwracają uwagę potencjalni nabywcy:

  • Montaż regałów magazynowych: zaczepowy lub śrubowy
  • Wymiary, na które składają się wysokość, szerokość oraz głębokość
  • Obciążenie półki, które zazwyczaj wynosi kilkadziesiąt kilogramów
  • Nośność regału, która w zależności od zakupionego egzemplarza może się mocno różnić. Regały o niskiej nośności wytrzymują do 500kg, natomiast egzemplarze o wysokiej nośności mogą osiągać wyniki oscylujące w granicach dwóch ton.
  • Wykonanie regałów z reguły składa się z płyty wiórowej lub HDF. Półki mogą być wykonane z krat stalowych lub w postaci półek siatkowych. Zewnętrzne elementy mogą być wykończone za pomocą lakierowania proszkowego lub mogą być ocynkowane.
  • Dla wymagających towarów przydatne może być wykorzystanie materiału kwasoodpornego. Natomiast, w przypadku kontaktu regału z żywnością może być wymagany atest.

 

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne