Strona głównaBiznesKiedy outsourcing procesów HR jest rozwiązaniem godnym rozważenia?

Kiedy outsourcing procesów HR jest rozwiązaniem godnym rozważenia?

Outsourcing procesów HR może być korzystnym rozwiązaniem dla firm, które chcą skupić się na swoich podstawowych zadaniach biznesowych. Dobrze przeprowadzony outsourcing pozwala firmom skupić się na tym, w czym się specjalizują. Jednak decyzja o outsourcingu procesów HR nie jest łatwa. Wymaga to pewnych nakładów finansowych i nabrania zaufania do zewnętrznego operatora, który zajmie się przeprowadzeniem procesów rekrutacyjnych. W tym artykule omówimy, w jakich sytuacjach outsourcing jest rozsądnym rozwiązaniem oraz jakie są jego zalety i wady.

W jakich sytuacjach outsourcing procesów HR jest rozwiązaniem godnym rozważenia?

Outsourcing procesów HR może być rozsądnym rozwiązaniem dla firm, które chcą skupić się na swoich podstawowych celach biznesowych. W przypadku, gdy zatrudnienie w firmie rośnie czas potrzebny na organizacje procesów HR’owych czasami bardzo mocno wzrasta a to może prowadzić do tego, że osoby, które dotychczas zajmowały się administracją, zarządzaniem czy księgowością poświęcają zbyt wiele czasu na procesy rekrutacyjne i zarządzanie zasobami ludzkimi.

W przypadku firm o średniej wielkości brak odpowiednich zasobów lub odpowiednich wiedzy w dziedzinie HR może być przeszkodą w ich rozwoju. Jeśli takie firmy dysponują środkami na rozwój to wydaje się, że ciekawym rozwiązaniem jest outsourcing niektórych zadań – w szczególności tych w których dana firma nie ma najsilniejszych kompetencji. Natomiast duże korporacje z reguły mają własne działy HR i dysponują środkami na budowę własnego zespołu do zarządzania zasobami ludzkimi. Niemniej jednak nawet w przypadku dużych korporacji stosowana jest strategia HR oparta na wsparciu firm zewnętrznych. Zlecenie niektórych zadań firmie zewnętrznej wydaje się ciekawym rozwiązaniem, które może podnieść efektywność niektórych procesów.

Outsourcing procesów HR może być również korzystny dla firm, które szybko się rozwijają, ponieważ pozwala w szybki sposób przejść do działania bez potrzeby budowania własnego zespołu, procesów i procedur.

Jakie zadnia HR mogą być wykonywane w ramach usług outsourcinugu?

Outsourcing HR to dosyć szerokie pojęcie, w które mogą się wpisywać przeróżne zadania. Może to być między innymi: zarządzanie zasobami ludzkimi, zarządzanie wynagrodzeniami, budowanie dobrej atmosfery w zespołach, zarządzanie środowiskiem pracy, zarządzanie programami rozwojowymi oraz szeroko pojęte wsparcie w procesach rekrutacji.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne