Specjalista językowy to nie tylko nauczyciel języków obcych. Mowa tutaj także o tłumaczach, redaktorach, konsultantach językowych oraz osobach reprezentujących firmy w rozmowach międzynarodowych. Postępująca globalizacja i otwartość granic sprzyjają zapotrzebowaniu na specjalistów posługujących się różnymi językami obcymi. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule krótko przedstawiamy jakimi umiejętnościami i cechami charakteru powinien wyróżniać się dobry specjalista językowy.
Biegła znajomość języka obcego
Niewątpliwie osoba pracująca na stanowisku specjalisty językowego powinna posiadać kompetencje w zakresie posługiwania się określonymi językami. Wiele firm, poszukuje tak zwanych „native speakerów”. Co prawda zatrudnienie osoby z zagranicy z reguły jest droższe, ale w większości przypadków jest gwarancją pewnego poziomu jakości. Jeśli jednak nie możemy współpracować z obcokrajowcem to kluczem do znalezienia kompetentnego specjalisty jest sprawdzenie jego umiejętności i kompetencji jeszcze przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu współpracy. Z reguły ważnym czynnikiem przy wyborze specjalisty jest doświadczenie i referencje. Poza tym, niewątpliwie warto zorganizować rozmowę rekrutacyjną w j. obcym.
Komunikatywność i sumienne podejście do niuansów językowych
Pożądane cechy to między innymi sumienność, dobra organizacja pracy oraz wytrwałość. Osoby, które są uważane za dobrych specjalistów w zakresie języków obcych z reguły poza wiedzą gramatyczną i płynnym posługiwaniem się określonymi językami, wyróżniają się komunikatywnością i zdolnościami interpersonalnymi. Praca dla lingwistów, często wiąże się z mówieniem i kontaktami z innymi ludźmi, dlatego umiejętności interpersonalne odgrywają niebagatelną rolę.
Oczywiście płynne posługiwanie się językiem mówionym to nie wszystko. Dobry językowiec powinien być umysłem humanistycznym, który przykłada uwagę do gramatyki i interpunkcji. Co prawda, osoby z umysłem ścisłym również bardzo często świetnie posługują się językami obcymi nie mniej jednak przeciętny specjalista językowy to humanista, który znacznie lepiej czuje się podczas pisania tekstu niż podczas wykonywania obliczeń matematycznych. Podsumowując, dobry lingwista to osoba, która poza bardzo dobrą znajomością wymaganych języków jest komunikatywna i lubi przykładać uwagę do niuansów językowych.