Jeżeli decydujemy się na zakup używanego samochodu musimy liczyć się z ryzykiem trafienia na pojazd powypadkowy, czy też pojazd z cofniętym licznikiem dlatego warto zainwestować czas w sprawdzenie numeru vin.
Coraz częściej możemy spotkać się z nieuczciwymi sprzedawcami aut, polującymi na klientów, którzy zazwyczaj nie są ekspertami w dziedzinie motoryzacji i po prostu nie mają wystarczającej wiedzy aby sprawdzić kluczowe aspekty jak, np.:weryfikacja faktycznego przebiegu auta czy sprawdzenie grubości powłoki lakierniczej.
Kupując używany samochód chcemy wiedzieć o nim jak najwięcej, poznać jego przeszłość. Czy był kradziony? Miał wypadki? Jeśli tak, jakie ? Czy przypadkiem nie służył komuś jako auto służbowe? Takich informacji często nie udziela się w ogłoszeniach sprzedażowych w internecie. Na szczęście w niektórych wypadkach możemy to sprawdzić za pomocą numeru VIN pojazdu, czyli unikatowego 13 cyfrowego kodu, który jest jak DNA dla pojazdu. Po numerze VIN da się zidentyfikować pojazd, uzyskując jednocześnie cenne informacje na jego temat.
Czego dowiesz się o samochodzie po sprawdzeniu numeru VIN?
- Podstawowe informacje o pojeździe: marka pojazdu, model, typ, rodzaj nadwozia oraz silnika, typ skrzyni biegów oraz informacje o układzie kierowniczym. Dowiemy się również w którym roku został wyprodukowany dany model i z jakiego kraju pochodzi producent pojazdu, to pierwsze z informacji, które możemy uzyskać po sprawdzeniu numeru VIN pojazdu, którym jesteśmy potencjalnie zainteresowani.
- Oryginalne wyposażenie pojazdu: możemy dowiedzieć się w jakim stanie był samochód zaraz po wyjechaniu z fabryki, dzięki czemu możemy sprawdzić czy wszystko zgadza się z wyposażeniem rzeczywistym : kolor lakieru, tapicerki, liczba poduszek powietrznych,, czy też inne detale takie jak klamki, lusterka, listwy, zderzaki, sprzęt audio, rodzaj klimatyzacji, informacja po której stronie powinna znajdować się kierownica i wiele innych. Taka wiedza pozwoli nam określić, które elementy wyposażenia są oryginalne, a które nie. Różnice mogą świadczyć o przeróbkach i modyfikacjach, które zostały dokonane w pojeździe, na podstawie czego możemy wysunąć wnioski iż auto mogło w przeszłości ulec wypadkowi.
- Historia pojazdu: dowiesz się czy samochód brał udział w kolizjach i wypadkach, w jakim okresie go rejestrowano i wyrejestrowano oraz ilu miał właścicieli. Możemy sprawdzić również czy dany pojazd nie był wykorzystywany jako samochód do celów służbowych lub wzięty w leasing. Raport VIN pokaże nam również kiedy ostatnio odnotowano przebieg licznika i jaki wówczas był jego stan.
- Bazy skradzionych pojazdów: sprawdzimy, czy dane auto było kiedykolwiek zgłaszane jako kradzione w jednym z kilkunastu krajów europejskich, ta informacja jest bardzo ważna, ponieważ w przypadku kontroli policyjnej, nawet tej rutynowej, może okazać się, że samochód za który zapłaciliśmy i uzyskaliśmy do niego prawo zostanie nam zabrany.
- Serwis zgłoszony przez producentów: w tej sekcji możemy dowiedzieć się czy dany model pojazdu miał kiedykolwiek zgłaszane jakieś wady fabryczne w autoryzowanej stacji obsługi i czy te wady zostały usunięte.
- Archiwum zdjęć pojazdu: gdy posiadamy numer VIN często możemy zobaczyć zdjęcia pojazdu, który chcemy sprawdzić, są to zdjęcia zamieszczane przez wcześniejszych właścicieli w Internecie.
- Ostatnie sprawdzenia: możemy zobaczyć kiedy ostatnio sprawdzano w bazie numer VIN, posiadając taką informacje możemy się dowiedzieć ile razy samochód w ciągu kilku lat zmieniał właściciela, lub to, że np. od dłuższego czasu wystawiany jest na sprzedaż.
Pamiętajmy, że o numer VIN powinniśmy pytać zawsze przed zakupem pojazdu, sprzedawca ma obowiązek udzielenia nam tej informacji. Jeśli spotykamy się z odmową, powinno dać nam to sporo do myślenia a w rezultacie lepiej podziękować sprzedawcy i poszukać innego samochodu.
Sprawdzanie numeru VIN powinno stać się nawykiem przy zakupie używanego auta, niezależnie czy sprzedawcą jest zupełnie obca nam osoba, czy dobry znajomy, który po prostu może być nieświadomy przeszłości pojazdu, który nam oferuje.