Strona głównaBiznesJak zostać mistrzem negocjacji biznesowych?

Jak zostać mistrzem negocjacji biznesowych?

Skuteczne prowadzenie negocjacji to jedna z ważniejszych umiejętności biznesowych. Jest ona przydatna w wielu obszarach działalności firmy – począwszy od zakupów a skończywszy na sprzedaży i serwisie posprzedażowym.

Jak zostać mistrzem negocjacji biznesowych? W jaki sposób rozwijać i doskonalić umiejętności negocjacyjne?

 

Szkolenia i praktyka to nie wszystko

Często popełnianym błędem jest myślenie, że szkolenia i praktyka wystarczą do zbudowania odpowiednich umiejętności negocjacyjnych. Oczywiście szkolenia są bardzo przydatne i pozwalają na przygotowanie do trudnej pracy negocjatora. Natomiast praktyka odgrywa niezwykle ważną rolę w utrwalaniu i rozwijaniu nabytych kompetencji. Jednak umiejętności negocjacyjne – jak większość tak zwanych umiejętności miękkich – ulegają nieustannemu rozwojowi. Powstają nowe techniki i nowe strategie pozwalające negocjatorom skutecznie osiągać założone cele biznesowe. Co zrobić, żeby nie zostać w tyle?

 

Korzystaj z negocjacyjnego sparingpartnera

Skoro szkolenia i praktyka już nie wystarczają to jak doskonalić i rozwijać kompetencje negocjacyjne? Bardzo dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z negocjacyjnego sparingpartnera. Kto to taki? Najczęściej jest to zewnętrzny konsultant lub trener, doskonale przygotowany do procesu negocjacji.

Sparingpartner pozwala na przećwiczenie poznanych technik i strategii. Ich zadaniem jest odgrywanie roli przeciwników negocjacyjnych i stworzenie warunków maksymalnie zbliżonych do warunków panujących podczas rozmów biznesowych.

Dzięki pracy ze sparingpartnerem możliwe jest przygotowanie się na trudności w procesie negocjacji, potencjalne konflikty oraz znajdowanie kompromisów. Co ważne, informacja zwrotna trafia do negocjatora jeszcze przed rozpoczęciem rozmów. Umożliwia to wprowadzenie niezbędnych poprawek do planowanej strategii.

 

Daj się oceniać

Drugim doskonałym sposobem doskonalenia kompetencji negocjacyjnych jest korzystanie z usług “cieni negocjacyjnych”. Są to również zewnętrzni konsultanci lub trenerzy negocjacyjni. Jednak ich zadanie polega na uczestniczeniu w procesie negocjacyjnym, obserwowaniu jego przebiegu i przekazywania negocjatorowi informacji zwrotnej dotyczącej stosowanych przez niego technik i strategii.

Dzięki “cieniom negocjacyjnym” możliwe jest zidentyfikowanie słabych i mocnych stron negocjatora. Jednak, co niezwykle istotne, identyfikacja ta odbywa się w warunkach “bojowych”, których odtworzenie podczas szkolenia lub treningu jest niezwykle trudne.

 

Części wspólne

Czy oba sposoby rozwoju i doskonalenia umiejętności negocjacyjnych mają części wspólne? Oczywiście, że tak. Zarówno sparingpartner jak i “cień negocjacyjny” to zewnętrzni doświadczeni zewnętrzni eksperci potrafiący oceniać proces negocjacji i korygować błędy. Dzięki temu zapewniają dostęp do wiedzy eksperckiej i najnowszych trendów w obszarze negocjacji biznesowych. Co ważne – nie są oni powiązani z negocjatorem, dzięki czemu nie mają żadnych problemów z obiektywnym wskazywaniem błędów i obszarów wymagających poprawy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne