Strona głównaUncategorizedJak rozpocząć nurkowanie? Co jest potrzebne?

Jak rozpocząć nurkowanie? Co jest potrzebne?

Nurkowanie staje się coraz popularniejszym sportem ekstremalnym. Wiele osób zajmuje się nim amatorsko dla dobrej zabawy, czy w ramach ćwiczeń. Dla wielu to pasja, która motywuje do dalszego rozwoju. Nurkowanie zapewnia wiele możliwości, ale także sporo wymaga.

Najpierw przeszkolenie, później głęboka woda

Nie można od razu rzucić się na głęboką wodę, nawet z odpowiednim sprzętem. Najpierw konieczne jest odpowiednie szkolenie, by nurkowanie było bezpieczne. Pierwszym szkoleniem na ścieżce nurkowania jest kurs nurkowania OWD. Nazwa to skrót od angielskiego Open Water Diver, czyli w wolnym tłumaczeniu nurek otwartych wód. Otwarte wody to wszystkie dzikie zbiorniki wodne, jak rzeki, jeziora, czy morza.

Do rozpoczęcia kursu wystarczy mieć ukończone 10 lat – oczywiście wtedy kurs realizujemy za zgodą rodziców. Daje on możliwość nurkowania na głębokość 18 metrów, gdy ukończymy szkolenie. Kurs składa się z zajęć teoretycznych i praktycznych, w trakcie których poznajemy zasady bezpiecznego nurkowania i oswajamy się z wodą i sprzętem.

Sprzęt dla nurka to druga skóra

Pływać możemy bez specjalnego sprzętu w zasadzie dowolnych warunkach, ale nurkować już nie. Warunki pod wodą są zupełnie inne i nurkowanie bez odpowiedniego sprzętu na większych głębokościach może okazać się niebezpieczne dla naszego zdrowia i życia. Już podstawowy kurs nurkowania uczy, jaki powinien być sprzęt i jak go poprawnie używać. 

W zależności od głębokości i warunków, w jakich chcemy nurkować – sprzęt będzie się różnił. Do niektórych rodzajów sprzętu konieczne są także konkretne uprawnienia, np. do stosowania butli ciśnieniowych z mieszankami tlenowymi. 

Specjalizacja w nurkowaniu

Nurkowanie daje wiele podwodnych ścieżek do wyboru, jeśli chcemy rozwijać się dalej w tym zakresie. Kurs OWD to tylko początek, ponieważ później możemy przebierać w kursach specjalizujących. Każdy zapewnia inne uprawnienia oraz przekazuje wartościową wiedzę. Podstawowym elementem, który odróżnia poszczególne kursy jest dopuszczalna głębokość zanurzenia. 

Specjalizacje w nurkowaniu pozwalają na zejście pod wodę m.in. w jaskiniach, w wodzie przylodowcowej, w trudnych warunkach, czy na ekspedycję wraków statków. Poszczególne kursy także uczą nurkowania głębinowego, nocnego, a nawet fotografii podwodnej.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne