Strona głównaBiznesJak przejść przez zmiany w pracy?

Jak przejść przez zmiany w pracy?

Żyjemy w czasach permanentnych zmian. Wyzwaniem jest nadążyć za nimi i zareagować adekwatnie do sytuacji. Każda zmiana jest dla nas kosztowna psychicznie. Nie wiemy co nas czeka, przestajemy czuć się bezpiecznie i boimy się porażki. Takie zmiany w życiu zawodowym przyprawiają o ból głowy. Wobec tego, jaki jest skuteczny sposób na radzenie sobie ze zmianą?

Kluczowe jest zaakceptowanie miejsca w którym jesteś. Zadaj sobie pytania: „co się zmieniło?”, „kim teraz jestem?”, „co jest teraz dla mnie ważne?” czy „czego inni ode mnie oczekują?”. Odpowiedzi na te pytania pomogą Ci zrozumieć siebie, potrzeby swoje i innych. W nowej sytuacji musisz wykazać się pokorą, aby stać się uczniem. Wkraczając w nową rolę, zaczynasz od początku. Zapomnij o dotychczasowych nawykach i sposobach działania, przestań działać instynktownie.  W nowym środowisku potrzebujesz nowych umiejętności.

Tylko w sytuacji zmiany człowiek jest w stanie się rozwijać. Otwórz się na naukę nowych kompetencji, dowiedz się, co dokładnie należy do Twoich obowiązków i poznaj oczekiwania szefa. Zaakceptuj w sobie pewien poziom niepewności. Skoro ktoś dostrzegł Twój potencjał, Ty również zaufaj sobie. W końcu co warte byłoby życie, bez dreszczyku emocji, spowodowanego niewiadomą jutra.

Mów wprost. Mów, o co Ci chodzi. Prostym językiem. Wnieś w relację otwartość, której sama oczekujesz od innych. Ponadto musisz umieć słuchać. Pytać innych o zdanie i słuchać tego co mają do powiedzenia. Powiedz czasem: „To jest dobre. Idźmy za twoim pomysłem”.

Najczęstszym błędem jaki popełniają kobiety jest syndrom grzecznej dziewczynki. Kobiety chcą być idealne we wszystkim, co robią. Chcą wszystko robić same, bo uważają, że najlepiej wszystko zrobią. Tym sposobem kosztem siebie wyręczają wszystkich dookoła. Były wychowywane do roli matki i opiekunki i za takie zachowania są społecznie nagradzane.

Kiedy kobieta mówi nie, przypina się jej łatkę jędzy. Kiedy taki sam jest mężczyzna, uznaje się go za konkretnego i wymagającego. Żyjemy w konserwatywnym społeczeństwie, przez co Polki często wpadają w pułapkę społecznych oczekiwań i nie realizują w pełni swojego potencjału. Kobiety cechuje jednak większa wytrwałość w dążeniu do celu, lepiej znoszą porażki zawodowe, są bardziej prospołeczne i nastawione na relację z pracownikami.

Autor: Joanna Mielniczuk

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne