Strona głównaBiznesJak działa instalacja fotowoltaiczna?

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Fotowoltaika jest popularnym tematem w ostatnich latach. Coraz częściej na dachach budynków widujemy panele fotowolaticzne oraz coraz więcej inwestorów z nadziejami patrzy na odnawialne źródła energii. Instalacje fotowoltaiczne nie są już wykorzystywane jedynie do zasilania dużych powierzchni (np. szkół, szpitali, hal produkcyjnych), ale także domów jednorodzinnych lub do niewielkich elementów infrastruktury drogowej.

Co to jest i jak działa fotowoltaika?

Instalacja fotowoltaiczna to kompleks urządzeń, które konwertują promieniowanie słoneczne na energię elektryczną. Podstawowymi elementami instalacji fotowoltaicznych są moduły fotowoltaiczne, falownik oraz licznik energii. Z kolei, jeśli chcemy poza energią elektryczną pozyskiwać także energię cieplną w ramach ogrzewania to rekomendowana jest pompa ciepła.

Moduły fotowoltaiczne, inaczej nazywane panelami słonecznymi, mają za zadanie kumulowanie i przetwarzanie promieniowania na prąd stały. Następnie prąd stały trafia do naszej sieci energetycznej, a tam przetwarzany jest w prąd zmienny, by zasilić gniazdka w domu. W ten sposób możemy zasilać posiadane w domu urządzenia elektryczne.

Bardzo korzystnym z punktu widzenia użytkownika jest fakt, że nadwyżka wyprodukowanej energii nie przepada. Można ją wykorzystać później, np. gdy określonego dnia system przekonwertuje mniej energii to nadprodukcja energii dostarczana jest do sieci i przechowywana jako zapas.

Dlaczego warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Taka inwestycja się opłaca, ponieważ koszt zakupu i montażu zwraca się już po kilku latach użytkowania. Dzięki przetwarzaniu energii z promieniowania słonecznego, mamy dostęp do energii w dowolnym momencie. Pochmurne dni nie są tu przeszkodą, chociaż w takim przypadku produkcja energii może być nieco mniejsza. Fotowoltaika zapewnia samowystarczalność.

Poza tym, rachunki za prąd będą mniejsze, skoro mamy własną mała elektrownię przydomową. W dodatku energię słoneczną możemy wykorzystać nie tylko do zasilania, ale także do ogrzewania.

Więcej na temat funkcjonalności instalacji fotowoltaicznych znajdziesz na https://solart-pv.pl/.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne