Strona głównaUncategorizedCzy każde dziecko płacze w przedszkolu?

Czy każde dziecko płacze w przedszkolu?

Pewnie niejednokrotnie słyszeliście historie innych rodziców o tym, jak trudne były początki ich dziecka w żłóbku lub przedszkolu. Choć jest to absolutnie normalne, to przeraża niejedną świeżo upieczoną mamę lub tatę. Niezależnie od tego, jak wiele takich historii z płaczem w tle usłyszy, należy pamiętać, że każde dziecko przechodzi okres adaptacji do nowej sytuacji inaczej. Każdy maluch zareaguje na przedszkole czy po prostu nowe miejsce na swój własny, indywidualny sposób. Separacja jest procesem. Oznacza to wymaga czasu i cierpliwości!

Spokojny rodzic – spokojny przedszkolak

Często okazuje się, że nowa sytuacja budzi więcej wątpliwości i lęku w rodzicach, niż w maluchu. Małe dzieci bardzo chłoną emocje dorosłych. Oznacza to, że niepokój mamy lub taty z łatwością może przenieść się na przedszkolaka i sprawić, że będzie odczuwał strach przed pozostaniem z innymi dziećmi i nowymi ciociami. Aby zaspokoić rodzicielskie obawy, warto spisać wszystkie pytania, które chcemy zadać pedagogom w przedszkolu i dobrze zapoznać się z ofertą. Dzięki temu zyskamy pewność, że to najlepsze miejsce dla naszej pociechy jak na przykład Szczecin przedszkole.

Czy to nie za wcześnie?

Kolejną, bardzo częstą obawą Rodziców jest to, czy to nie za wcześnie, by posłać malucha do żłobka lub przedszkola. Niezależnie od tego jak trudny będzie początek przygody z nowym miejscem, warto pamiętać, że to najlepsze co możemy zrobić dla rozwoju dziecka. Trudny okres zwykle trwa około miesiąca, choć jest to bardzo indywidualne. W końcu podobnie jest z nami dorosłymi. Jedni potrzebują kilku dni, by oswoić się z nową pracą, podczas gdy innym zajmuje to znacznie więcej czasu.

Rodzicu, dasz radę!

Separacja wynikająca z rozpoczęcia przygody z przedszkolem jest procesem, co oznacza, że wymaga czasu. Z pewnością pojawią się łzy, płacz, może nawet krzyk. Takie doświadczenie wymaga od rodziców konsekwencji i dużej dozy wyrozumiałości. Dziecko w wieku 2 czy 3 lat nie jest w stanie kontrolować i ukrywać swoich emocji. Warto jednak pamiętać, że każdy kolejny dzień w przedszkolu będzie pokazywał maluchowi, że to świetna zabawa, a mama lub tata zawsze po niego wrócą.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne