Strona głównaUncategorizedCo należy wiedzieć o druku 3D?

Co należy wiedzieć o druku 3D?

Druk 3D to technologia, która jest coraz popularniejsza. W związku z czym w niniejszym artykule postanowiliśmy przyjrzeć się nieco temu zagadnieniu. Omawiamy, jak działa druk 3D oraz jakie zastosowanie ma ta technologia.

Rozwój druku 3D – od pierwszych topornych drukarek z lat 80 XX wieku do nowoczesnych urządzeń dla użytkowników domowych

Druk 3D to bez wątpienia innowacyjna technologia, której głównym założeniem jest tworzenie obiektów przestrzennych. Proces ten odbywa się przy użyciu maszyny zwanej drukarką 3D. Maszyna nanosi na siebie warstwy materiału, które są zgodne z tym co zostało zaprojektowane za pomocą modelu zaprojektowanego przy pomocy komputera.

Wbrew pozorom technologia druku 3D nie jest nowością. Pomysł na urządzenie, które przypomina współczesne drukarki 3D zrodził się jeszcze w latach 80 ubiegłego wieku. Pierwsze wersje drukarek wykorzystywały laser, układając warstwa po warstwie płynny polimer, współcześnie drukarki raczej korzystają z specjalnie przygotowanych do tego celu filamentów.  Rozwój technologii druku 3D jest dosyć wyraźny. Prawdziwym przełomem jest fakt, że od kilku lat niemal na wyciągnięcie ręki są dostępne drukarki 3D dla użytkowników domowych.

Współcześnie, jak powszechnie wiadomo druk jest stosowany w wielu różnych branżach (można drukować odzież, zabawki, całe domy a nawet artykuły spożywcze). Szczególnie futurystycznie i zarazem obiecująco wyglądają prace nad zastosowaniem druku 3D w medycynie. Już teraz za pomocą druku 3D mogą być wytwarzane idealnie dopasowane protezy oraz tkanki wszczepiane w organizm.

Poza tak innowacyjnymi rozwiązaniami jak zastosowanie druku 3D w medycynie bez wątpienia niesamowity jest fakt, że każdy może wydrukować swój projekt praktycznie bez najmniejszego problemu. Wystarczy kupić drukarkę, której cena zaczyna się już od kilku tysięcy złotych lub skorzystać z usług druku na zamówienie np. https://www.p3drc.pl

Jak działa druk 3d?

Większość drukarek jest umieszczona w specjalnej komorze do pracy (często przyjmującym formę kontenera). Aby rozpocząć proces druku 3D trzeba oczywiście najpierw przygotować plik cyfrowy z projektem przedmiotu, który zamierzamy wyprodukować.

Generalna zasada działania druku 3D jest przeciwieństwem działania frezarki. Innymi słowy, zasada działania opiera się na nakładaniu warstw – zgodnie z technologią przyrostową (addytywną).

Oczywiście dokładna zasada działania zależy od drukarki oraz zastosowanej metody. Na przykład wykorzystując metodę SLA lub FDM, drukarka jedynie wprowadza kolejne warstwy materiału budulcowego. Natomiast w przypadku metody SLS wykorzystywany jest laser, który spieka zastosowany filament.

Najważniejsze rodzaje druku 3D wraz z krótkimi opisami poniżej:

  • FDM (Fused Desposition Modelling) – materiał o właściwościach termoplastycznych jest wyciskany przez dyszę.
  • MJP (Multi Jet Printing) – wykorzystywany jest fotopolimer, który jest utwierdzany światłem UV.
  • CJP (Color Jet Printing) – wykorzystywany jest proszek gipsowy (najczęściej barwiony).
  • SLS (Selective Laster Sintering) – wykorzystywanie stapiania laserem.
  • DMLS (Direct Metal Laser Sintering) – wykorzystanie metalu stapaianego laserem.

Większość drukarek 3D obsługuje różnorodne filamenty. Mogą to być np. PLA, ABS, PVA, nylon, Laybrick, żywica, guma, metal, beton lub cukier czy czekolada. Tak długa lista jednoznacznie potwierdza, że za pomocą druku 3D można tworzyć niesamowicie szeroką listę różnorodnych przedmiotów.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne