Strona głównaBiznesJak założyć działalność gospodarczą?

Jak założyć działalność gospodarczą?

Niektóre rodzaje działalności to tzw. działalność nierejestrowa i nie wymagają one zakładania jednoosobowej działalności gospodarczej. Większość przedsiębiorców powinno jednak założyć własną działalność, aby móc w legalny sposób prowadzić biznes. Można w tym celu skorzystać z pomocy pełnomocnika lub zająć się wszelkimi formalnościami samodzielnie. Rad dotyczących założenia działalności może także udzielić biuro rachunkowe Białołęka.

Przygotowania do założenia firmy Jeśli zdecydowałeś się już na założenie własnej działalności gospodarczej to pierwszy krok za Tobą. Zanim jednak to zrobisz w urzędzie, trzeba przemyśleć kilka kwestii. Od wyboru kilku kwestii zależeć będzie, jakie będziesz płacić podatki oraz jakie będziesz miał obowiązki podczas prowadzenia działalności. Pamiętajmy jednak, że nie każde działania zarobkowe muszą być zarejestrowane. Jeśli działalność jest drobna, a przychody nie przekraczają 50% płacy minimalnej, można prowadzić tzw. działalność nierejestrową. Zastanów się także, kiedy firma ma zacząć działać. Należy pamiętać, że bardzo ważny jest wybór nazwy firmy, która powinna być prosta i łatwa do zapamiętania. Zastanowić się trzeba także nad konkretną specjalizacją firmy, którą należy określić w kodach PKD. Jeśli planujesz założyć konto firmowe, należy rozejrzeć się również za dobrą ofertą bankową. Jak założyć jednoosobową działalność? Wniosek o zarejestrowanie firmy można wypełnić w formie papierowej i złożyć samodzielnie w odpowiednim urzędzie. Istnieje także możliwość wypełnienia go online na stronie CEIDG, a następnie potwierdzić złożony wniosek podpisem w urzędzie. Jeśli posiadasz profil zaufany e-PUAP lub bezpieczny podpis elektroniczny, to możesz złożyć wniosek bez osobistego podpisu. Od 2017 roku istnieje możliwość telefonicznego założenia firmy. Wystarczy zadzwonić pod numer 801055088, a konsultant wypełni wniosek za Ciebie i poda Ci kod, z którym trzeba się osobiście zgłosić do urzędu miasta lub gminy. Urzędnik wydrukuje wniosek, który należy osobiście podpisać. We wniosku trzeba zaznaczyć jaki rodzaj opodatkowania wybrać. Do wyboru są 4 opcje: PIT liniowy, PIT progresywny, ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i karta podarunkowa. Warto wybrać taką opcję, która będzie najkorzystniejsza uwzględniając prognozowane dochody firmy. Polska Klasyfikacja Działalności prowadzi klasyfikację działalności. We wniosku należy użyć odpowiednich kodów PKD zależnych od specjalizacji firmy. Polecamy umówić się również z biurem rachunkowym na spotkanie, na którym zostaną Państwo poinformowani o najlepszych formach opodatkowania. Księgowość jest bardzo ważna w prowadzeniu biznesu. Bardzo dobre biuro w Warszawie to onlytax.pl – Biuro rachunkowe tarchomin. Inne formalności Aby zarejestrować firmę należy wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go we właściwym urzędzie miasta lub gminy. W wypełnieniu wniosku pomóc może urzędnik lub pełnomocnik przedsiębiorcy. Pomocne mogą okazać się także rady udzielone w internecie. Wniosek CEIDG-1 zawiera także prośbę o nadanie numeru REGON i NIP. Informacja o nadaniu tych numerów zostanie wydana najpóźniej następnego dnia roboczego po złożeniu wniosku. Pomóc w wypełnieniu wniosku i udzielić wszelkich rad na temat opodatkowania może biuro rachunkowe w Warszawie. Doświadczeni pracownicy z chęcią udzielą wszystkich informacji i pomogą w wyborze najlepszego rozwiązania.

Autor tekstu: Biuro rachunkowe Tarchomin

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Poprzedni artykuł
Następny artykuł
Więcej artykułów

Popularne