Strona głównaBiznesNa czym polegają pomiary oświetlenia?

Na czym polegają pomiary oświetlenia?

Pomiary oświetlenia pozwalają ocenić natężenie oraz równomierność oświetlenia. W niniejszym artykule przedstawiamy kilka aspektów związanych z pomiarem oświetlenia, które warto wziąć pod uwagę.

Na czym polega pomiar oświetlenia?

Pomiar oświetlenia jest wykonywany za pomocą specjalistycznego urządzenia. Zasada działania takiego urządzenia opiera się na mierniku, który wskazuje wartość natężenia światła w luksach. W przypadku profesjonalnych usług tego typu dokumentacja z pomiaru jest sporządzana przy użyciu odpowiednich programów (np. FOTON 2 lub FOTON 3). Dokumentacja pomiarowa obejmuje specyfikacje dotyczące natężenia i jednorodności oświetlenia, a czasami zawiera również informacje na temat luminescencji. Protokół z wykonanych prac z reguły zawiera wyniki wykonanych pomiarów oraz interpretacje uzyskanych wyników.

Dla kogo dedykowane są usługi tego typu?

Usługi tego typu są popularne w przestrzeniach dedykowanych do pracy, ponieważ pracodawcy są zobowiązani do zapewnienia odpowiedniego oświetlenia na stanowisku pracy oraz w miejscach oznaczonych jako droga ewakuacyjna (usługa tego typu to pomiar oświetlenia awaryjnego).

Prawidłowe natężenie oświetlenia jest kluczowe dla zdrowia oczu, ponieważ niewłaściwe warunki mogą prowadzić do szybszego zmęczenia wzroku. Praca w pomieszczeniach, gdzie oświetlenie jest zbyt słabe, może stopniowo pogarszać zdolność widzenia. Dodatkowo, nieprawidłowo dobrane parametry oświetlenia mogą wpływać negatywnie na samopoczucie i prowadzić do drażliwości oraz mogą zwiększać ryzyka popełnienia błędów podczas wykonywanej pracy. Dlatego ważne jest, aby oświetlenie sztuczne spełniało ustalone standardy, zapewniając odpowiedni komfort podczas wykonywania obowiązków zawodowych.

Na co zwrócić uwagę planując pomiar oświetlenia?

Wiarygodny pomiar oświetlenia powinien się odbywać urządzeniami pomiarowymi renomowanych firm, które posiadają odpowiednie certyfikaty wzorcowania. Urządzenia powinny posiadać deklaracje kalibracji oraz powinny być podawane okresowemu wzorcowaniu zgodnie z zaleceniami producenta.

Pomiary powinny być wykonywane po zbudowaniu instalacji oświetleniowej oraz po każdej modernizacji. Oświetlenie ogólne i na stanowiskach powinno być poddawane pomiarami co najmniej raz na pięć lat. Natomiast oświetlenie awaryjne, służące do ewakuacji, powinno być kontrolowane co rok.

Planując pomiary oświetlenia warto określić miejsca w jakich znajdują się poszczególne stanowiska pracy. Stanowisko pracy to wyznaczone miejsce na terenie obiektu, gdzie znajduje się urządzenie lub miejsce przeznaczone do wykonywania konkretnych czynności. W kontekście pracy biurowej jest to zazwyczaj biurko, natomiast w innych dziedzinach zawodowych może to być na przykład stół montażowy, maszyna obróbcza, stół do pakowania, kasa w sklepie, punkt obsługi klienta lub miejsce pracy znajdujące się przy maszynie produkcyjnej.

Profesjonalnie wykonywane pomiary oświetlenia powinny być wykonywane zgodnie z obowiązującymi normami PN-EN. W tym celu należy być zaznajomionym z aktualnie obowiązującymi przepisami.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne