JEDNOOSOBOWA DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA – JAKIE SĄ JEJ WADY I ZALETY?
Decydując się na rozpoczęcie biznesu w Polsce, dobrze zastanowić się nad formą finansowania, która będzie dopasowana do naszego modelu biznesowego, posiadanego kapitału oraz podatków, z których zmuszeni jesteśmy się rozliczyć w skali roku https://cube-account.pl. Jeśli nie jesteśmy pewni odnośnie formy rozliczeń jaką chcemy przyjąć warto skonsultować to z biurem rachunkowym. Zakładając firmę w Warszawie możemy skorzystać z oferty https://cube-account.pl/oferta – firmy prowadzącej księgowość na Żoliborzu oraz Bielanach.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to z pewnością najczęściej spotykana forma prowadzenia firmy wśród przedstawicieli wielu sektorów – prawników, lekarzy, handlowców, doradców finansowych itd. Jest ona domeną osób posiadających odpowiednie kwalifikacje i np. własny gabinet, którym znudziła się praca na etacie i chcą po prostu więcej zarabiać. Nie mniej często decydują się na nią osoby, które którzy nie zakładają w pierwszych miesiącach istnienia firmy zbyt wysokich obrotów i nie przewidują dużego ryzyka.
Bardzo często na taką formę decydują się przedsiębiorcy prowadzący sklepy internetowe, sprzedający towary znane, powszechnie stosowane, które na dobre zadomowiły się na rynku. Nie jest ona polecana natomiast wszystkim tym, którzy zamierzają wprowadzać w biznesie rozwiązania mogące wiązać się z zagrożeniem zdrowia lub życia przez niewłaściwie stosujących je odbiorców, a także wiążące się z obrotem dużymi sumami, tj. powyżej 20 000 zł za produkt/usługę, a także osobom zamierzającym pozyskiwać inwestorów na dokapitalizowanie swoich pomysłów biznesowych.
Jednoosobowa działalność gospodarcza wiedzie prym wśród dostępnych form nie tylko ze względu na prostotę i niskie koszty, ale także z uwagi na panującą powszechnie opinię, jakoby była idealnym rozwiązaniem dla każdego, kto zaczyna biznes. Czy rzeczywiście podążanie za większością jest w tym przypadku takie dobre? Przyjrzyjmy się w pierwszej kolejności zaletom tej formy prawnej, której funkcjonowanie regulują przepisy Ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej oraz Kodeksu cywilnego.
ZALETY JEDNOOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Pierwszą zaletę jednoosobowej działalności gospodarczej widać już na etapie jej zakładania. Procedurę bez większych problemów może przeprowadzić sam przedsiębiorca — wymaga ona dokonania prostych czynności związanych z wpisem do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej, uzyskaniem numerów NIP (Urząd Skarbowy; jeżeli numer NIP już mamy, rejestrujemy jedynie fakt rozpoczęcia prowadzenia działalności gospodarczej) oraz REGON (Urząd Statystyczny), wizytą w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, a także — w przypadku podmiotów będących płatnikami podatku od towarów i usług — rejestracji jako płatnik VAT. Kolejnym plusem są niskie koszty prowadzenia firmy. Po rejestracji przedsiębiorca wybiera jedną spośród dwóch form opodatkowania — na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym. Decyzja powinna być podyktowana przede wszystkim spodziewanymi dochodami, ale także możliwością skorzystania z ulg, jak chociażby z tej dotyczącej wspólnego rozliczenia z małżonkiem.
WADY JEDONOSOBOWEJ DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ
Najważniejszą wadą jednoosobowej działalności gospodarczej jest bez wątpienia nieograniczona odpowiedzialność całym majątkiem osobistym za zobowiązania firmy, dlatego też ta działalność nie jest polecana przedsiębiorcom zamierzającym prowadzić w sieci biznesy wiążące się z obrotem dużymi kwotami czy też z dużą odpowiedzialnością za wykonywane usługi albo sprzedawane produkty (np. usługi medyczne, prawne, produkcję i sprzedaż fotelików samochodowych dla dzieci etc.). Warto uświadomić sobie, że w pewnych sytuacjach ryzyko to nie dotyczy wyłącznie majątku osobistego, lecz może również spowodować konsekwencje dla wspólnego majątku, jeżeli przedsiębiorca nie ustanowił
ustroju rozdzielności majątkowej. Odpowiedzialny e-przedsiębiorca powinien więc dobrze przeanalizować niniejszy aspekt, aby nie narażać na odpowiedzialność, za błędy własne lub swoich kontrahentów, członków najbliższej rodziny.