Wraz z postępującą cyfryzacją i rozwojem usług świadczonych zdalnie, również branża prawnicza jest świadkiem pewnych zmian. Tradycyjne uzyskiwanie porad prawnych wiąże się z koniecznością spotkania się osobiście z prawnikiem w kancelarii. Natomiast dzięki usługom świadczonym online spotkanie może odbyć się w sposób zdalny. Wychodząc temu naprzeciw w niniejszym artykule przedstawiamy
W jaki sposób mogą być świadczone zdalne usługi prawne?
Rozmowa telefoniczna – po pierwsze, usługa tego typu może mieć formę porady telefonicznej. Jest to znana już od dłuższego czasu forma świadczenia usług prawnych. Korzystanie z telefonu jest dla wielu osób bardzo wygodne i nieco bardziej intuicyjne niż korzystanie z komunikatorów internetowych, dlatego wielu klientów chętnie decyduje się na tą formę komunikacji.
Spotkanie online za pomocą komunikatorów internetowych – po drugie, można skorzystać z komunikatorów internetowych (np. takich jak Zoom lub MS Teams). W przypadku skorzystania z narzędzi tego typu obie strony rozmowy mogą (ale nie muszą) korzystać z kamer internetowych. Poza tym, możliwe jest udostępnianie ekranu oraz przesyłanie plików – co bywa pomocne w przypadku wspólnej analizy dokumentów.
E-mail oraz porady w formie korespondencji na komunikatorach internetowych – po trzecie, dzięki Internetowi możliwe jest uzyskanie porady poprzez korespondencje. Może to być pytanie przesłane mailowo lub za pomocą określonego komunikatora. Taka forma kontaktu ma tą zaletę, że klient uzyskuje odpowiedź w formie pisemnej co z reguły sprawia, że łatwiej wrócić i odnieść się do porady prawnej przygotowanej w taki sposób.
Z jakimi wyzwaniami mierzy się branża?
Porady prawne online charakteryzują się kilkoma w miarę oczywistymi korzyściami. Po prostu jest to wygodne rozwiązanie. Wystarczy umówić się na rozmowę i bez potrzeby fizycznego stawienia się w kancelarii, w zdalny i całkowicie wygodny sposób można uzyskać poradę. Dzięki temu, że nie dotyczą nas ograniczenia geograficzne, nieco bardziej selektywnie można podejść do wyboru kancelarii. W efekcie skorzystanie z porad online może wpłynąć na to, że łatwiej będzie nam znaleźć teoretycznie lepszego specjalistę (np. z innego miasta lub województwa).
Warto jednak zauważyć, że udzielanie porad online to nie tylko korzyści, ale także pewne wyzwania. Zdalne świadczenie takich usług przez profesjonalistów w formie płatnych konsultacji wydaje się innowacyjnym i wygodnym rozwiązaniem. Zagrożeniem jednak jest udzielanie porad na forach internetowych oraz w innych niezweryfikowanych miejscach w sieci przez osoby, które nie mają do tego stosownych kompetencji.