Strona głównaBiznesFirma executive search a rekrutacja wewnętrzna

Firma executive search a rekrutacja wewnętrzna

Ostatni rok nie sprzyjał zmianom. Konsultanci executive search częściej niż w poprzednich latach mierzyli się z niską motywacją kandydatów do zmian. Tym samym wewnętrzny talent pool stał się ważniejszy niż wcześniej. Dlatego warto przyjrzeć się potencjałowi już zgromadzonemu w szeregach firmy i rozważyć rekrutację wewnętrzną.

Jakie są zalety takiej rekrutacji?

  • Podnosi motywację wśród pracowników. Taka rekrutacja pokazuje, że pracownicy są doceniani i każdy ma szansę być zauważonym.
  • Znaczna część kompetencji aplikującego jest zweryfikowana, kandydat jest już znany.
  • Wiemy, czy kandydat jest dopasowany kulturowo do organizacji.
  • Krótszy czas wdrożenia pracownika.
  • Ograniczenie kosztów związanych z ponowną rekrutacją w przypadku błędnej decyzji, jak może mieć to miejsce w rekrutacji zewnętrznej.

Rekrutacja wewnętrzna – na co uważać?

  • Decydując się na rekrutację wewnętrzną, ograniczamy dopływ talentów z zewnątrz. Osoby spoza organizacji mogą wnosić dużo zmian i świeże spojrzenie na sprawy. Nie będą dążyć do zachowywania status quo.

Warto rozważyć pomoc ekspertów

W karierze rekrutera prędzej czy później pojawi się konieczność porównania kandydatów z rynku,  z kandydatem wewnętrznym. Jeżeli takie porównanie nie będzie wystarczająco dokładne i kompleksowe, po kilku latach najpewniej trzeba będzie powtórzyć proces. Jak można temu zaradzić?  Całkiem prosto, zapraszając do współpracy firmę executive search i prosząc ją o przygotowanie mappingu rynku.

Czym jest mapping rynku?

To rozwiązanie, które pozwala na:

  • zobiektywizowanie procesu oceny w oczach kandydatów i organizacji
  • zebranie informacji i potencjalnego poolu talentów dostępnego dla organizacji na rynku zewnętrznym
  • ocenienie i porównanie kandydata wewnętrznego/z rekomendacji z obrazem rynku.

Mapping trwa krócej niż pełny projekt executive search, a dodatkowo oferuje wsparcie przy budowaniu programu wdrożeniowego kandydata. Taki plan pozwala na szybsze osiągnięcie pełnej efektywności na danym stanowisku.

Jak wygląda proces?

Zaczyna się od przygotowania long listy potencjalnych kandydatów, następnie oceniane są doświadczenie i profil zawodowy kandydata.

W efekcie powstaje raport wskazujący to, co pozytywnie (i negatywnie) wyróżnia kandydata spośród pozostałych. Dzięki temu można przejrzyście wskazać, na jakich polach dany kandydat ma przewagę nad pozostałymi. Ukazuje to także obszary, którym powinien poświęcić więcej pracy i uwagi.

Podsumowanie

Obsadzając stanowisko w firmie ważne jest, aby rekruter był przygotowany merytorycznie i patrzył na sprawę perspektywicznie, biorąc pod uwagę potrzeby całej organizacji. Chcąc upewnić się, że kandydat wewnętrzny jest najlepszą alternatywą, warto skorzystać z pomocy.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne