Coaching

Jedna z wielu najprostszych definicji coachingu mówi, że jest to termin, który odnosi się przede wszystkim do procesu szkoleniowego, podczas którego, dzięki zastosowaniu odpowiednich technik można pomagać pojedynczym osobom lub całej organizacji w osiągnięciu lepszej efektywności oraz osiągnięciu celów. Jeśli chcesz poznać nieco ciekawszą definicję coachingu oraz dowiedzieć się paru kluczowych informacji o tym zagadnieniu to ten artykuł jest dla Ciebie.

Coaching – czy to nowe pojęcie?

Coaching oznacza trening, w którym dzięki wiedzy i doświadczeniu trenera podopieczny jest naprowadzany na osiągnięcie celu. Termin ten wywodzi się ze świata sportu. Dobre rezultaty coachingu sportowego sprawiło, że zagadnieniem tym wyraźnie zainteresował się świat biznesu. Tym samym współcześnie coaching znamy przede wszystkim jako doskonalenie umiejętności pracowników. Początki coachingu biznesowego datuje się mniej więcej na lata 70 ubiegłego wieku. Natomiast wyraźny rozwój takich zagadnień jak mentoring, szkolenia pracowników lub doradztwo wewnątrzorganizacyjne zaczął być widoczny dopiero na końcówce XX wieku. Tymczasem XXI wiek to już bez cienia wątpliwości czas, kiedy coaching przeżywa wyjątkowo duże zainteresowanie. Coraz więcej organizacji, również w Polsce rozumie potrzebę korzystania z możliwości jakie daje szeroko rozumiany coaching.

Coaching biznesowych i osobisty

Podstawowym zadaniem coachingu biznesowego jest stymulowanie rozwoju i kompetencji poprzez tak zwane doskonalenie umiejętności zawodowych. Nieodłącznie z coachingiem wiążą się takie elementy jak zadawanie właściwych pytań, efektywne wykorzystanie posiadanych zasobów, kreatywność oraz ustalenie wyraźnego celu.

Coaching oczywiście nie musi mieć tylko i wyłącznie celu czysto biznesowego. Równie popularny jest coaching osobisty. Celem w tym przypadku również jest osiąganie założonych rezultatów poprzez odkrywanie i wykorzystywanie posiadanych zasobów. Z tym, że oczywiście cele mogą być inne – bardziej osobiste, niekoniecznie muszą być związane ze ścieżką zawodową.

Jeśli jeszcze po przeczytaniu tego artykułu nie wiesz czym jest coaching to najlepszym podsumowaniem będzie niniejsza definicja (definicja Coachingu CoachWise™) – coaching to wspomaganie ludzi w zdobywaniu tego, czego pragną, bez robienia tego za nich lub mówienia im co mają robić.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne