Strona głównaFinanseJak stanąć na nogi i wyjść z długu – garść praktycznych porad

Jak stanąć na nogi i wyjść z długu – garść praktycznych porad

Ludzkie życie bywa niebywale przewrotne, wystarczy chwila, jeden krótki moment, żeby zmagać się z nieprzyjemnymi konsekwencjami przez wiele kolejnych lat. Czasem jest to wynik beztroskiej i lekkomyślnej decyzji, a czasem po prostu los postanawia okrutnie nas doświadczyć poprzez problemy ze zdrowiem, niespodziewaną utratę pracy lub oszustwo finansowe, którego padliśmy ofiarą.

Poszukaj wsparcia w rodzinie

Niezależnie od okoliczności, w jakich się zadłużyliśmy, warto szukać rozwiązania problemu. Zadłużenie nie musi być wyrokiem na resztę naszego życia. W naszym artykule przedstawimy kilka rozwiązań, które pozwolą się szybko uporać z kwestiami finansowymi i znaleźć pomoc w spłacie długu.

Czasem najprostsze rozwiązania są na wyciągnięcie ręki. Niezależnie od tego, jak bardzo krępuje cię kwestia spłaty zadłużenia, radzimy poszukać wsparcia u rodziny i znajomych. Nie chodzi tylko o wsparcie finansowe, chociaż zawsze powinno się poprosić o pomoc w spłacie długu u najbliższych, zanim pod wpływem stresu podejmiesz ryzyko wpadnięcia w spiralę długów decydując się na kolejne zadłużenia. Jednak zwykła szczera rozmowa pozwoli z perspektywy spojrzeć na problem i całkiem możliwe, że uda ci się dostrzec najlepsze rozwiązanie twoich kłopotów.

Podejmij rozmowy z wierzycielem

Wbrew pozorom, wierzyciel nie jest zainteresowany twoim bankructwem, a jedynie spłatą pożyczki. Niezależnie od tego, jak bardzo zła jest twoja sytuacja, możesz spróbować dojść do porozumienia i zaplanować wysokość rat oraz harmonogram spłaty zadłużenia. Nawet jeśli sprawą zdążył się zająć komornik sądowy, to nie zaszkodzi podjęcie próby nawiązania polubownych rozmów i poproszenia wierzyciela o wycofanie pozwu. Jeśli wierzyciel postanowi dać ci szansę, to otrzymasz możliwość dostosowania wysokości rat do twoich zarobków i zaoszczędzenia na opłatach sądowych.

Sprawdź, co oferują tzw. firmy oddłużeniowe

Swoją pomoc w spłacie długu proponują również instytucje wyspecjalizowane w rozwiązywaniu kłopotów finansowych. Może się zdarzyć, że sparaliżuje cię strach i nie będziesz mieć siły na podejmowanie samodzielnych działań – zawsze wtedy możesz liczyć na wsparcie specjalistów.

Ponieważ problem zadłużenia jest niezwykle powszechnym zjawiskiem w naszym społeczeństwie, to mamy na naszym rodzimym rynku całkiem sporo firm, które zajmują się wyłącznie obsługą długów i dłużników. Na jaki rodzaj pomocy możesz liczyć z ich strony? Otóż firmy oddłużeniowe zajmują się pomniejszeniem wysokości rat, konsolidacją wielu zadłużeń w jeden kredyt, podejmują się pomocy w umorzeniu odsetek, a czasem nawet całego długu. Oczywiście takie wsparcie wydaje się być najlepszym wyborem, ale pamiętaj że każdą z tych czynności możesz wykonać sam i bezpłatnie, natomiast firma, do której się zwrócisz o wsparcie, nie podejmie się obsługi twojego zadłużenia za darmo. Oznacza to, że do twojej puli zadłużenia trzeba będzie doliczyć koszt jego obsługi przez firmę negocjującą warunki spłaty w twoim imieniu.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne