Strona głównaUncategorizedJaki powinien być idealny projekt domu? – cz 1.

Jaki powinien być idealny projekt domu? – cz 1.

Od idealnego projektu zaczyna się realizacja marzenia o idealnym domu. Warto więc poświęcić trochę uwagi, aby przeanalizować wszystkie najważniejsze punktu projektu domu i wybrać najlepszą i najsolidniejszą firmę.

  1. Powierzchnia działki

Pierwsze kroki, które powinniśmy poczynić zanim zaczniemy planować wystrój domu, to wybór odpowiedniej dla nas działki. A konkretniej – jej powierzchni. Podczas planowania wielkości domu trzeba przemyśleć jak ilość jego mieszkańców może zmieniać się na przestrzeni lat. Moda na wielkie domy powoli odchodzi do lamusa, ale wciąż jeszcze zdarzają się osoby, które hołdują modelowi rodziny wielopokoleniowej i mały domek to dla nich opcja nie do przyjęcia. Warto pomyśleć o tym wszystkim – o swoich upodobaniach, o przyszłości  – i na tej podstawie zdecydować się na konkretny model domu i rozmiar działki.

Większość projektów tworzonych obecnie przez biura architektoniczne to projekty domów parterowych. Ich powierzchnia nie przekracza zwykle 150 m², co bez problemu wystarczy, aby pomieścić co najmniej 4-5 osobowa rodzinę.

Wiele osób w projekcie swojego domu chce uwzględnić powierzchnię przeznaczoną na biuro. Coraz modniejsze stają się też pokoje relaksu.

  1. Parterowy, czy piętrowy?

Jeśli zależy nam na łatwości i szybkości budowy, lepiej zdecydować się na dom parterowy. Tego typu domy są również bardzo funkcjonalne i dobrze przystosowane do mieszkańców w każdym wieku – zarówno tych bardzo małych, jak i tych starszych, posiadających trudność w poruszaniu się, a tym bardziej wspinaniu na schody.

Z drugiej jednak strony domy parterowe są często droższe z racji większej powierzchni fundamentów. Nie wyglądają również dobrze na bardzo małej działce. Wszystko to trzeba wziąć pod uwagę jeszcze zanim wybierzemy konkretny projekt domu.

  1. Piwnica – czy jest mi to potrzebne?

Dość trudna jest też decyzja dotycząca budowy piwnicy w domu. Kiedyś piwnica była obowiązkiem – tam trzymało się przetwory, często znajdował się tam domowy warsztat, pralnia lub kotłownia. Dzisiaj coraz więcej ludzi rezygnuje z piwnic, nie znajdując już dłużej ich rozsądnego zastosowania.

  1. Typ ogrzewania

Obecnie coraz popularniejsze stają się ekologiczne źródła ciepła. Wielu architektów uwzględnia takie rozwiązania w projektach, wspierając dzięki temu środowisko. Warto przemyśleć instalację urządzeń grzewczych wykorzystujących odnawialne źródła energii, takie jak np. pompy ciepła.

________________________________________________________________________
ARTYKUŁ SPONSOROWANY | Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę. 

Więcej artykułów

Popularne